Hrant Dink ailesi AYM’ye başvurdu: Etkin soruşturma yapılsın

Hrant Dink ailesi AYM’ye başvurdu: Etkin soruşturma yapılsın

Dink ailesinin Avukatı Hakan Bakırcıoğlu, etkin soruşturma yapılması talebiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

“Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada, aralarında Eski MİT Mensubu Özel Yılmaz, Eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Avukat Kemal Kerinçsiz’in de aralarında bulunduğu 24 kişi hakkında verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz reddedildi.

Bunun üzerine Dink ailesinin Avukatı Hakan Bakırcıoğlu da, etkin soruşturma yapılması talebiyle  Anayasa Mahkemesine başvurdu. Hakan Bakırcıoğlu AYM’ye sunduğu dilekçede “kamu görevlilerinin ihmali olduğu” iddiasına ilişkin dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da aralarında bulunduğu 27 şüpheli hakkında dava açıldığını hatırlattı. 19 Ekim 2015 tarihinde Yılmaz, Güngör, Küçük ve Kerinçsiz’in de aralarında bulunduğu 24 kişi hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz ettiklerini belirten Bakırcıoğlu, bu itirazın da İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğinnce reddedildiğini dile getirdi.  

‘ETKİN VE ADİL SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMEDİ’

Dilekçede, adil yargılanma hakkı, etkin başvuru hakkı ile bağlantılı olarak tarafsız, aleni yargılama, silahların eşitliği, çelişmeli yargı, gerekçeli karar hakkı, bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanma ve duruşmada hazır bulunma haklarının ihlal edildiği belirtildi.
Hrant Dink cinayeti ile ilgili başta kamu görevlileri olmak üzere tüm sorumluların tespiti konusunda etkin ve adil bir soruşturma yürütülmediği, devletin tüm kurum ve kuruluşlarının cinayetin çözümü için göstermeleri gereken çabayı gösterilmedikleri belirtilen dilekçede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 19 Ekim 2015 tarihli kararı ile haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair kararında ismi zikredilen 24 şüpheli hakkında etkin soruşturma yapılmadığı anlatıldı.

DELİL VAR, İDDİANAME YOK

Dilekçenin sonuç kısmında, “24 şüpheli haklarında iddianame düzenlenmesini gerektiren deliller bulunmasına rağmen İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu raporlarına, soruşturma ve dava dosyasında bulunan delil ve olgulara aykırı olarak iddianame düzenlenmediği ve bu karara yönelik yaptığımız itirazın hukuka aykırı olarak reddedilmesi nedenleri ve yukarıda anlattığımız neden ve gerekçelerle ihlal kararı oluşturulması ve bahse konu şüphelilerin bir kısmı hakkında iddianame düzenlemesi ve bir kısmı hakkında ise etkili soruşturma yapılması yönünde karar oluşturulmasını talep etmekteyiz” ifadelerine yer verildi. (İstanbul/DHA)


 

 

www.evrensel.net
ETİKETLER Hrant Dink