01 Haziran 2016 16:16
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Haziran 2016 17:02

HDP'li Encü 2 gün sonra Roboski'ye ulaşabildi

Vedat ve Yılmaz Encü'nün taziyesine katılması engellenen HDP'li Ferhat Encü, 2 gün sonra Van üzerinden köye ulaştı.

HDP'li Encü 2 gün sonra Roboski'ye ulaşabildi

Paylaş

Roboski'de 29 Mayıs akşamı öldürülen Vedat ve Yılmaz Encü'nün taziyesine katılması engellenen HDP'li vekil Ferhat Encü, 2 gün sonra Van üzerinden kilo metrelerce yol kat ettikten sonra köye ulaşabildi. Ailelere baş sağlığı dileğinde bulunan Encü, her insan gibi topraklarında yaşamak istediklerini söyledi. 

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde sınır ticareti yapan gençlere yönelik top saldırısında yaşamını yitiren Vedat (16) ve Yılmaz Encü’nün (20) taziyesi, ziyaretlerle devam ediyor. Taziye için köye gelmek isteyen HDP Şırnak Milletvekilli Ferhat Encü, 2 gün boyunca Şırnak Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda köye girişi engellendi. 2 gün sonra Van üzerinden köye ulaşan Encü, yaşamını yitiren gençlerin ailelerini ziyaret ederek başsağlığı dileklerini iletti.

Taziyede konuşan Encü, devletin Kürt halkına yönelik katliam, kölelik, yok sayma politikasının devam ettiğini ve 2011’de gerçekleştirilen katliamdan sonra Roboski’de yeni bir katliamın gerçekleştirildiğini belirtti.

'HER GÜN BİR YERLERDE KÜRT KATLEDİLİYOR'

Katliamların bugün sadece Roboski’de değil Kürdistan’ın tamamında devam ettiğini vurgulayan Encü, yaşanan vahşeti anlatmaya kelimelerin yetmediğini aktardı. Encü, “Her gün bir yerde en az bir Kürt katlediliyor. Kürt halkına karşı öyle bir düşmanlık var ki yani düşünün 70 yaşında ki anneyi katlediyorlar cenazesi haftalarca sokakta kalıyor. Yaralılarımızı bile hastaneye kaldıramıyoruz. Yarıları bile önce soruşturmaya alıp GBT'sini sorguluyorlar, sonra tedaviye alıyorlar. Ambulansın yaralılarımızı almasına izin vermiyorlar. Yüreği yanan acısı olan yaralıların annesinin çocuğunu görmesine izin verilmiyor” dedi. 

Encü, Kürtlerin, Şeyh Sait’ten, Dersim’e, Zilan'dan Roboski’ye katliamlara karşı hep direndiğini ifade etti. 

‘HER İNSAN GİBİ TOPRAKLARIMIZDA YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Tüm baskılara rağmen Kürt halkının davasından vazgeçmediğini dile getiren Encü, “Her insan gibi biz de kendi topraklarımızda yaşamak istiyoruz. Bin yıldır bu topraklardayız. Dedelerimiz bu topraklarda yaşamışlar. Bizi öldürmekle, dokunulmazlıklarımızı kaldırarak susturacağını zannedenler yanılıyorlar. 1994'te de kaldırdılar. Ama ne oldu bu mücadele daha da güçlendi ve devam etti. Bugün de devam edecektir” şeklinde konuştu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de 23 kişiye Erdoğan'a hakaret davası

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa