Yıldırım’a göre Ermeni soykırımı sıradan bir olay

Yıldırım’a göre Ermeni soykırımı sıradan bir olay

Başbakan Binali Yıldırım, Ermeni soykırımını "1. Dünya Savaşı’nda yaşanmış, her ülkede yaşanabilen, sıradan bir olay" olarak nitelendirdi.

İlk resmi yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yapan Başbakan Binali Yıldırım, ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Orman Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kıbrıs'ta KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşeceğini belirten Yıldırım, Kıbrıs ile ilişkilerinde herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Kıbrıs'ta çözüm istediklerini savunan Yıldırım, "Kıbrıs'ta uzun zamandır süren bir sorun var ve buna çözüm bulmamız gerekiyor. Biz garantör devlet olarak çözümü her zaman üstlendik ve her türlü atılımı yaptık. Geçmişte verilen sözler tutulmadı ne yazıkki. Şu anda müzakere var ve müzakerelerin amacı 2 toplumlu devlet. Fakat 2 toplumlu bir devlet kuruluyorsa bazı sorularımız var mesela her 2 toplum eşit mi? Her 2 toplumun hak ve hukuku savunuluyor mu? Herkes bilmeli ki KKTC'de yaşayan kardeşlerimize yapılan en ufak yanlış, bize yapılmıştır" diye konuştu. 

Ermeni Soykırımının Almanya Parlamentosu'nda oylanacak olmasına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Yıldırım, şunları aktardı: "Çok saçma bir oylama. Aslı astarı olmayan, 1915’te 1. Dünya Savaşı’nda yaşanmış, her ülkede yaşanabilen, sıradan bir olay. Gizli saklımız yok. İç siyasetteki hesaplara alet edersek bu yanlış olur. Tabii ki Almanya’yla aramızdaki ilişkiler zedelenecektir. Biz zedelenmesin istiyoruz." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Almanya'da 3 milyon Türk yaşadığını belirterek, "Oylamanın sorunlara yol açacağı" söylemleri üzerinden Almanya'ya gözdağı vermişti.

Binali Yıldırım'ın "Her ülkede yaşanan sıradan bir olay" olarak tanımladığı Ermeni soykırımında tarihçilere göre en az 1,5 milyon ermeni katledildi. (ANKARA)
 

www.evrensel.net