Malatya’da Gezi direnişi yürüyüşüne polis engeli

Malatya’da Gezi direnişi yürüyüşüne polis engeli

Malatya'da Malatya Emek ve Demokrasi Bloğu'nun Gezi direnişinin yıl dönümünde yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

EMEP, ESP, DBP, ÖSP, HDP, KESK, PSAKD ve Toplumsal Dayanışma Derneği'nin oluşturduğu Malatya Emek ve Demokrasi Bloğu organize ettiği gezi direnişinin yıldönümünde 31 Mayıs saat 19:00 da gerçekleştirilecek olan Malatya Kız Meslek Lisesi önünden başlayıp Emeksiz Meydanına yapılacak olan yürüyüş ve basın açıklaması polis engeline takıldı.

Polis engeline tepki gösteren kitle Malatya Kız Meslek Lisesi önünde sloganlar eşliğinde10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasını kurumlar adına Hasan Kaya okudu.

Gezinin bu ülkenin imdat çığlığı, direnme refleksi, derin bir nefes alışı olduğunu söyleyen Kaya şöyle devam etti, “Haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya karşı direnmenin adıdır. Bir parkta tüm ülkeye, dünyaya yankılanan, doğaya yaşama sahip çıkanların hep bir ağızdan, bir arada söyledikleri şarkıdır. Emekten yana, yoksuldan yana, doğadan yana, ezilmişlikten yana, ötekileştirilmişlikten yana, kadından yana, barıştan yana her direnişin içinde yer aldığı direnen herkesin dilinden düşürmeyeceği bir şarkı umudun şarkısı duyulmaya devam edecektir. Suruç’ta, Diyarbakır’da, Ankara’da, Bursa’da patlayan bombaların, yaşatılan katliamların komşularımızla yaratılan savaş ikliminin iş cinayetlerinin kiralık işçiliğin taciz ve tecavüz ortamının kadın cinayetlerinin ihalelerin, rüşvetlerin, rantın, HES’lerin, orman katliamlarının, siyasal İslam dayatmalarının diktatörlük yöneliminin yaratacağı kötü ortama rağmen berrak ve duru bir sesle direnişin ve umudun şarkısı her yerden duyulmaya devam edecek” dedi. (Malatya/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net