Gezi'nin 3. yıldönümü : Her yer Taksim, her yer direniş

Gezi'nin 3. yıldönümü : Her yer Taksim, her yer direniş

Gezi direnişinin 3'üncü yıldönümünde İstiklal'e çıkanlar, 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganıyla 'Bir aradayız buradayız' mesajı verdi.

Gezi direnişinin 3'üncü yıldönümünde, Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla yapılacak basın açıklaması için yüzlerce kişi ablukaya rağmen İstiklal'e geldi. Taksim Dayanışması bileşenleri ve siyasi parti yöneticileri, Makine Mühendisleri Odası önünde bir araya gelirken, Mis Sokak'tan ve Galatasaray Lisesi önünden de açıklamanın yapılacağı alana yürüyüş düzenlenmek istedi. 

İstiklal sokaklarından "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları yükselirken, polis yürüyüş yapmak isteyen grupları ablukaya aldı. 

Polis ablukası oturma eylemi ile protesto edildi. Polisin ablukayı kaldırması sonucu yurttaşlar açıklamanın yapılacağı Fransız Kültür Merkezi önüne geçti.

GEZİ, TÜRKİYE’NİN NEFES ALIŞI

Taksim Dayanışması adına açıklama yapan Mücella Yapıcı, Gezi Parkı’nda yapacakları açıklamayı yapmayacaklarını, bunun yerine 27 Masıy’ta yaptıkları açıklama metninin bazı bölümlerini okuyacağını dile getirdi. Yapıcı, Gezi’nin Türkiye’nin imdat çığlığı, direnme refleksi, ve derin bir nefes alışı, haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya, baskıya karşı direnmenin, yaşama sahip çıkanların hep bir ağızdan, bir arada söyledikleri şarkı olduğunu vurguladı. 

YAŞAM ALANLARIMIZI ÖZGÜR KILMAK İÇİN…

Gezi’yi karalamaya, kötücül bir imgeye dönüştürmeye, kriminalize etmeye çalışanların tek amacı ‘bu şarkıyı susturmak’ olduğuna dikkat çeken Yapıcı şunları söyledi: “Şiddet ortamını küçük ve çirkin hesaplarıyla körükleyenlere, çatışma ve katliamlara göz yumarak yaşamlarımızı, yaşam alanlarımızı tehdit edenlere, ayrımcı politikalarıyla toplumu kutuplaştıranlara, rağmen bir aradayız. Türkü-kürdü, alevisi-sünnisi, ermenisi-ezidisi ile bir aradayız, buradayız! Barış’tan korkanlara inat bir aradayız, buradayız! Suruç’tan Sultanahmet’e, Sur’dan Bataclan’a, Cizre’den Ankara’ya, bir aradayız! Dört Ayaklı Minare’den Beyrut’a, Paris’ten Beyoğlu’na bir aradayız! Cerattepe’de, Aliağa’da Akkuyu’da, Çukurova’da bir aradayız. Soma’da, Kilimli’de Ermenek’te bir aradayız. Barışın, dayanışmanın, kamusal yaşamın, özgür düşüncenin her türlü baskıdan uzak bir şekilde gelişebileceği eşitlikçi yarınlar için bir aradayız! Taksim Gezi Parkı ve Taksim Meydanı başta olmak üzere, Meydanlarımızı, parklarımızı, sokaklarımızı, yaşam alanlarımızı ve yaşamımızı özgür kılmak için; Taksim’deyiz! Gezi’deyiz! Buradayız! Bir aradayız!”

KİTLEYE POLİS MÜDAHALESİ

Açıklamanın ardından polis “Dağılın” anonsu yaptı. Bu sırada arbede yaşandı. Bir polis bıçakla yaralandı. Polisi bıçakladığı iddiasıyla CHP’li bir kişinin gözaltına alınmak istendi. Kitle CHP’li vekiller Eren Erdem ve Ali Şeker’in araya girmesiyle gözaltı işlemi yapılamadı. Polis de kitleyi ara sokaklara doğru kovaladı. (İstanbul/EVRENSEL)
 


 

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Mayıs 2016 20:32
www.evrensel.net