31 Mayıs 2016 18:38

AYM, dokunulmazlıkları cuma günü gündemine aldı

AYM, HDP ve CHP'li milletvekillerinin "dokunulmazlıklarının kaldırılması" için yaptıkları iptal başvurusunun ilk incelemesini Cuma günü gündemine aldı

AYM, dokunulmazlıkları cuma günü gündemine aldı

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, HDP ve CHP'li milletvekillerinin "dokunulmazlıklarının kaldırılması" için yaptıkları iptal başvurusunun ilk incelemesini 3 Haziran Cuma günü gündemine aldı.

AKP'nin "darbe" teklifine ilişkin geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi'ne yapılan iptal başvurusunun ilk incelemesi Cuma günü gündemine alacak. Anayasa Mahkemesi (AYM) heyeti, CHP ve HDP milletvekillerinin "dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin iptal ve yürürlüğün durdurulması istemi"ni incelemeye aldı.

Dosyayla ilgili görevlendirilen raportör incelemesini tamamladı. Raportörün raporunda, başvuruların "görevsizlik nedeniyle reddedilmesi" yönünde görüş belirttiği öğrenildi. Ancak raporun bağlayıcılığı bulunmadığı gibi mahkeme heyeti ilk incelemesini 3 Haziran Cuma günü yapacak.

HDP ve bazı CHP milletvekilleri, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. Başvuruların, Anayasa'nın 85. maddesi uyarınca yapıldığı bildirilmişti. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Altıok’tan ‘Gezi Parkı’ kanun teklifi

SONRAKİ HABER

Oyak Renault’dan, 2018’de de rekor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa