Altıok’tan ‘Gezi Parkı’ kanun teklifi

Altıok’tan ‘Gezi Parkı’ kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok 'Gezi Parkı, İnsan Hakları ve Çevre Bayramı' ilan edilmesi için Kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Gezi Direnişi’nin 3. yıl dönümünde 28 Mayıs gününün, "ülkenin temeli, özgürlüğün teminatı, geleceğin pusulası olan demokrasi mücadelesini nesillerce hatırlatacak, özgürlük ve toplumsal barış yönünde atılacak önemli bir adım olması" gerekçesiyle “Gezi Parkı, İnsan Hakları ve Çevre Bayramı” ilan edilmesi için Kanun teklifi verdi.

Altıok vermiş olduğu kanun teklifinin gerekçesinde; “28 Mayıs tarihinde Gezi Parkı’nda rant odaklı şehircilik uygulamalarına, doğa katline, emniyet görevlilerinin uyguladığı orantısız şiddete ve ülkemizde uygulanan anti demokratik politikalara karşı bir halk tepkisi ortaya çıkmış, Anayasamızda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan toplantı ve gösteri hakkından yararlanan her inançtan, her görüşten ve her siyasi partiden milyonlarca vatandaşımız daha demokratik ve özgür bir Türkiye taleplerini ifade etmiştir.” sözlerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)


 

www.evrensel.net