Gezi'nin çocuklarına beraat

Gezi'nin çocuklarına beraat

Gezi Direnişine Antalya'da destek verdikleri için haklarında dava açılan 9 çocuk Gezi'nin üçüncü yıl dönümünde beraat etti.

Gezi Direnişine Antalya'dan destek vermek amacıyla yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesi ile haklarında "2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet etmek" , "Kamu malına zarar vermek ve Devlet memuruna etkin direnmek" suçlamaları ile dava açılan o dönem 18 yaşından küçük 9 çocuk Antalya Birinci Çocuk Mahkemesinde sekizinci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya çocukların avukatları ile birlikte tutuksuz yargılanan T.S. isimli çocuk katılırken, diğer sanıklar katılmadı. Yapılan kimlik tespitlerinin ardından duruşmaya geçildi.

Duruşmaya katılan T.S. suçlamaları kabul etmezken, ardından söz verilen sanık avukatları 13'üncü Asliye Ceza Mahkemesinde 170 kişinin yargılandığı davada tüm sanıklara beraat verildiğini hatırlatarak, mahkemenin gerekçeli kararında eylemlerin demokratik hakların kullanılması kapsamında değerlendirdiğini söyledi. Kararın emsal teşkil ettiğini belirten avukatlar Gezi Direnişinin 3'üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatmanın yanı sıra eylemlerin suç teşkil etmediğini belirterek, müvekkillerinin beraatlarına karar verilmesini istedi.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti çocukların üzerine atılı suçlamaları işlediklerini gösterir hüküm kurmaya yeter şüpheden uzak kesin ve inandırıcı bir delil elde edilemediğinden çocukların tamamının beraatlarına karar verdi. (DİHA)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Mayıs 2016 18:26
www.evrensel.net