Savcı: Özgür Gündem’le dayanışmaya neden girdiniz?

Savcı: Özgür Gündem’le dayanışmaya neden girdiniz?

Özgür Gündem'de nöbetçi yayın yönetmenliği yapanlara açılan soruşturmada savcı 'Özgür Gündem'le neden dayanıştınız?' diye sordu.

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazetenin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstelendikleri için haklarında soruşturma başlatılan gazeteciler Nurcan Baysal, Celal Başlangıç, Ahmet Abakay, Fehim Işık ve Avukat Eşber Yağmurdereli’ye savcı, “Neden dayanıştınız?” diye sordu. Gazeteciler, “Özgür Gündem gazetesi de baskı altındaki gazetelerden Özgür Gündem’le dayanışmak gazetecilik görevidir” dedi.

İlk olarak ifade veren avukat Eşber Yağmurdereli’ye savcı, haber toplantısına katılıp katılmadığını ve kendisinin genel yayın yönetmenliği yaptığı gün, yayımlanan görselleri görüp görmediğini sordu. Avukat olduğunu ve dayanışmak için gazeteye destek verdiğini belirten Yağmurdereli, “Görsellere vakıf değilim. Ben avukatım zaten gazetecilikten anlamam. Amacım destek olmaktı” dedi.

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Yağmurdereli'nin ardından gazeteci Nurcan Baysal ifade verdi. Baysal, yayın yönetmeni olduğu gün haber toplantısına katılmadığı için kısa bir ifade verdi. Baysal ifadesinde, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında destek olduğunu ve dayanışmayı sürdüreceğini söyledi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay ise ifadesinde, meslek örgütü başkanı olduğunu ve meslek örgütlerinin tüzüğünde de gazetecilik dayanışmasının esas alındığını belirtti.

 

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VAROLUŞ SEBEBİMİZ’

Abakay'ın ardından ifade veren Fehim Işık’a da savcı, “Neden bu dayanışmaya katıldığını?” sordu. Işık, gazetecilik meslek ilkeleri gereği dayanışmanın esas olduğunu belirterek, dayanışma gösterdiğini, kendisinin genel yayın yönetmeni olduğu gün yayımlanan içeriklere de editöryal bağımsızlığı savunduğu için müdahale etmediğini söyledi. Işık'ın ardından son olarak ifade veren gazeteci Celal Başlangıç ise “Ben 41 yıllık gazeteciyim. Basın özgürlüğü bizim aynı zamanda varoluş sebebimizdir. Bugün gazetesine de kayyım atandığında dayanışma için oraya gittim. Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandığında da dayanışmak için gittim. Aynı işi Özgür Gündem gazetesi için de yaptım. Bunlar dayanışma amaçlı sembolik görevlerdir. Gazetenin 14'üncü sayfasında yazım da bulunmaktadır. Bu yazıda, neler yaptığımı da anlattım. Toplantıda önümüze gelen gündemlere hakimim. Tek tek bütün haberleri onaylama durumu söz konusu değildir. Çünkü aynı zamanda her sayfanın editöryal özgürlüğü vardır. Basın özgürlüğü gazetecilerin dilediğini yazması değil aynı zamanda halkın haber alma hakkıdır. Biz de gazeteci olarak halkın haber alma hakkından sorumluyuz" diye yanıtladı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Öte yandan geçtiğimiz hafta haklarında aynı iddia ile başlatılan soruşturmada ifade veren gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve DİSK- Basın İş Başkanı Faruk Eren hakkında hazırlanan iddianame ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Mayıs 2016 17:04
www.evrensel.net
ETİKETLER Özgür Gündem