Ankara Engelsiz Filmler Festivali ödül töreniyle sona erdi

Ankara Engelsiz Filmler Festivali ödül töreniyle sona erdi

Görme, işitme, ortopedik engeli olanlarla engeli bulunmayanların birlikte film izleyebilmelerine olanak veren Ankara Engelsiz Filmler Festivali bitti.

Beş gün boyunca filmler, film ekipleriyle söyleşiler ve atölye çalışmaları ile dolu, zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Ankara Engelsiz Filmler Festivali'nde tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterildi. Her ikisi de erişilebilir mekanlar olan Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda gösterimlerini yapan Festival, her yaştan sinemaseverler tarafından yoğun ilgi ile takip edildi.

ENGELSİZ YARIŞMA'DA BEŞ FİLM YARIŞTI

Ankara Engelsiz Filmler Festivali kapsamında dördüncü kez gerçekleştirilen Engelsiz Yarışma'nın bu seneki programında Emin Alper'in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu'nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven'in Mustang, Emine Emel Balcı'nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik'in Sarmaşık filmleri yer aldı.  

Festival seyircileri yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılan pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü'nü belirlediler.

Oyuncu Tansu Biçer, Sinema Yazarı Cüneyt Cebenoyan ve Yazar Gündüz Vassaf'tan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi ise; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirledi.

ÖDÜLLER...

Levent Kol'un sunuculuğunu gerçekleştirdiği dün geceki Ödül Töreni'nde, Levent Kol'a işaret dili çevirmeni Hayrettin Baydın ve törenin sesli betimlemesini yapan Çiğdem Banu Yeşilırmak eşlik etti.

Engelsiz Yarışma ödülleri, Festival Yönetmeni Emrah Kalan, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar ve sinema yazarı ve jüri üyesi Cüneyt Cebeneoyan tarafından takdim edildi.

Engelsiz Yarışma'da En İyi Film ödülünün sahibi Tolga Karaçelik'in yönettiği Sarmaşık olurken, Tolga Karaçelik de En İyi Yönetmen ödülüne değer bulundu. En İyi Senaryo ödülü Kar Korsanları filmiyle Faruk Hacıhafızoğlu'nun oldu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Deniz Gamze Ergüven'in yönettiği Mustang filmine verildi.  

Mustang adına ödülü alan yapımcı Mine Vargı, "Bu ödülü tüm ekip adına aldım. Engelsiz Festival, festival ötesi bir şey olmuş. İleriki yıllarda daha da güzel olacak, kendi adıma söz veriyorum. Engelli - engelsiz hepimiz biriz," dedi.

Kar Korsanları'nın senarist ve yönetmeni Faruk Hacıhafızoğlu, "Bu ödül benim için çok özel. Benim için her şey Ankara'da başladı. Soğuk bir evde yaşıyorduk.  Zafer Çarşısı'na gidip kitapçılarda vakit geçirerek ısınırdık. Kitap okumayı orada alışkanlık haline getirdim. Ankara artık bu ödülle bizi üşütemez." diye konuştu.

Sarmaşık filmi adına ödülleri alan yapımcı Bilge Elif Özköse, sesli betimleme ile film izlemenin ilginç ve güzel bir deneyim olduğunu söyleyerek, Festival'in tüm şehirlerde yaygınlaşmasını dilediğini belirtti.

Jüri üyesi Cüneyt Cebenoyan ve sinema yazarı Esin Küçüktepepınar ise Festival'in mutlaka başka şehirleri de gezmesi ve bu paylaşımın çoğalması gerektiğini söylediler.

Gecenin bitiminde Salyangoz Adımı adlı kısa film, sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile konukların beğenisine sunuldu. (ANKARA)

www.evrensel.net