Polis, HDP'li milletvekillerini 'açık alanda' konuşturmadı

Polis, HDP'li milletvekillerini 'açık alanda' konuşturmadı

Van'ın Muradiye İlçesi'nde polis, halka seslenmek isteyen HDP milletvekillerine izin vermedi. Milletvekilleri, kapalı mekanda partililere seslendi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı Muradiye'deki 'Halk Buluşması' toplantısına, DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, DTK Eş Genel Başkanları Leyla Güven ve Hatip Dicle, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve yaklaşık 200 kişi katıldı.

Ancak ilçede yığınak yapan polis, kitlenin Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan parti binası önünde toplanmasına izin vermedi. Bunun üzerine milletvekilleri devreye girdi. İlçe Emniyet Müdürü Fatih Yamaç, açık hava toplantısı ve etkinliklerin 4 Haziran'a kadar dışarda yapılmasının yasak olduğunu belirtirken, milletvekilleri parti binasının balkonundan selamlama konuşması yapıp ayrılacaklarını söylediler. Ancak polis buna izin verilmeyeceğini, etkinliğin kapalı mekanda yapılabileceğini aksi takdirde müdahalede bulunacaklarını belirtti.

Parti binası önünde toplanan kalabalık polis tarafından dağıtılırken, yaşanan gerginlik üzerine milletvekilleri Belediye'ye ait Sağlık Kliniğini'nde bir grup partili ile bir araya gelip konuşma yaptıktan sonra ilçeden ayrıldı. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPVanMuradiye