01 Mayıs 2012 11:57

İzmir'de 1 Mayıs kutlamaları ilçe meydanlarında başladı

İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları ilk olarak ilçe merkezlerinde başladı. Sabah saatlerinden itibaren meydanlarda toplanan işçiler, emekçiler, öğrenciler, emekliler taleplerini dile getirdi. Emekçiler yerel kutlamaların ardından Gündoğdu Meydanı'na hareket etti.ORGANİZE'DE İLK 1 MAYISBillur Tuz işçileri, ilk kutlamayı

İzmir'de 1 Mayıs kutlamaları ilçe meydanlarında başladı

Paylaş

ORGANİZE'DE İLK 1 MAYIS

Billur Tuz işçileri, ilk kutlamayı 121 gündür sendikalı olabilmek için direndikleri Billur Tuz Fabrikası önünde yaptı. Saat 8.30’da Billur Tuz işçileri, Emek Partisi üyeleri ve TÜMTİS üyesi işçiler birlikte halay çekti.

“Billur Tuz işçisi direnişin simgesi”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı.

Tek Gıda İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, 1 Mayıs’ın tarihçesini ve günümüzdeki anlamını ifade etti. EMEP Çiğli İlçe Başkanı Özden Mızrak da, Billur Tuz direnişinin bütün organize işçisinin direnişi olduğunu vurguladı.      

Çiğli Merkezi’nde ücretlerini düzenli alamayan Çiğli Belediyesi’ne bağlı Kafesan işçileri, şantiyeden, Emek Partisi üyeleri de ilçe binası önünden belediye önüne yürüdü.

KARŞIYAKA

Karşıyaka’da, Eğitim-Sen 2 No’lu Şube, gençlik grupları, liseli gençler, Emek Partisi Belediye önünde toplandı. Çarşı içinden sloganlarla vapur iskelesine yüründü. 4+4+4 Eğitim sistemi protesto edilirken, “Diplomalı işsiz olmayacağız” pankartı taşındı.  

BORNOVA

Bornova’da Naldöken son durağında gençler, “4+4+4 Çocuk işçi, çocuk gelin, dindar nesil=Sermaye” yazılı pankart açtı. Atatürk Mahallesinde de pazaryerinde kutlama yapıldı.

Bornova Meydanı’nda toplanan, Ege Üniversitesi İİBF öğrencileri, Yök’ü protesto ederek, parasız, bilimsel, demokratik eğitim talep etti ve “9’unda kocaya 10’unda hocaya hayır” pankartı açtı. Eğitim Sen 4 No’lu Şube, Emekli Sen, Eğit-Der ve liseli gençler kortejle metroya yürüdü. Emekliler açıkları dövizle emekli maaşına zam talep etti. Zamlar protesto edilirken, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Zorunlu mesaiye hayır” sloganları atıldı.

BUCA

Buca Belediyesi işçileri Heykel’de toplanarak, taşeron sistemine karşı güvenceli iş ve kıdem tazminatı hakkının korunması talepleri ile Buca Belediyesi önüne yürüdü. İşgüvenliği ve işçi sağlığı talebi de dile getirildi. Yine belediye önünde toplanan Eğitim-Sen, EMEP ve ÖDP de Eğitim Sen 5 No’lu Şube önüne yürüdü. Yürüyüşte, tiyatrolar, sanat ve bilim üzerindeki baskılar protesto edildi.    

NARLIDERE

Narlıdere Demokrasi Platformu’na bağlı sendika, dernek, siyasi parti, yöre dernekleri olmak üzere 20’ye yakın kurum eski belediye önünde toplandı ve demokrasi meydanına yüründü. Eğitim Sen 6 No’lu Şube Başkanı Duran Sınacı konuşmasında 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekti. Kentsel dönüşüm mağdurları da yürüyüşte yer alarak barınma haklarını talep etti. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Aliağa'da işyerlerinden alana

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa