Dilek Doğan’ı vuran polis başka ile tayin edildi

Dilek Doğan’ı vuran polis başka ile tayin edildi

25 yaşındaki Dilek Doğan'ın evinde polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması 12 ekim 2016 tarihine ertelendi.

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Dilek Doğan'ın evinde polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin açılan davaya devam edildi. Mahkemeye mazeretsiz olarak katılmayan sanık polisin başka bir ile tayin edildiği anlaşıldı. Adalet istemek için adliyeye gelen 18 kişi gözaltına alındı. 

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne görülen duruşmaya Dilek Doğan'ın ailesi ve avukatları katılırken, ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ suçundan yargılanan sanık polis Y.M davaya katılmadı.

Duruşmaya mazeretsiz katılmayan sanık polisin avukatı, Y.M'nin ‘güvenlik gerekçesiyle’ duruşmaya gelmediğini, başka bir şehre tayin olduğunu beyan etti. 

İstanbul Sarıyer’e bağlı Küçük Armutlu Mahallesi'nde, 18 Ekim 2015 günü polis kurşunuyla öldürülen 25 yaşındaki Dilek Doğan'ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın ikinci duruşmasında mahkeme, duruşma sırasında çıkan gerginliği gerekçe göstererek duruşmanın güvenliğinin kalmadığı iddiasıyla kapalı görülmesine karar vermişti. Doğan'ın avukatları kapalılık kararının kaldırılmasını ve davanın açık olarak devam etmesini talep ettiler ancak mahkeme heyeti reddetti. Avukatların olay yeri keşif talebi ve sanık polisin tutuklanması talepleri de mahkeme tarafından reddedildi.

'MAHKEME TARAFSIZ DAVRANMIYOR'

Avukatlar mahkemenin adil davranmadığını ancak reddi hakim talebinde bulunmayacaklarını belirtmelerine rağmen mahkeme, bunun zimnen reddi hakim talebi sayılacağını belirtti ve talebi değerlendirmek için duruşmayı 12 ekim 2016 tarihine erteledi.

Doğan'ın avukatları, mahkemenin cezası 20 yıl olan bir iddianamede tutuklama vermemesi ve taleplerini sürekli reddetmesi nedeniyle adil ve tarafsız davranmadığını, taraflı davrandığını, sanığı koruduğunu beyan etmişlerdi.

18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Dilek Doğan davası öncesi pankart açmak isteyen toplam 8 kişi gözaltına alındı

İlk olarak  'Dilek Doğan için adalet istiyoruz' pankartı açarak 'Katil polis yargılansı', 'Dilek Doğan ölümsüzdür' sloganları atan 1’i kadın 5 kişi gözaltına alındı.

Daha sonra pankart açmaya çalışan 1 kişi daha gözaltına alınarak sürüklenerek gözaltı otobüsüne götürüldü. 

Adliye içerisinde de pankart açmaya çalışan 2 kişi daha gözaltına alındı.

'Dilek'in katili tutuklansın' sloganı atan 2 kadın daha gözaltına alındı.

Yine polis davayı takip eden 8 kişiyi daha gözaltına aldı. Toplam gözaltı sayısı 18 oldu

 

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Mayıs 2016 13:50
www.evrensel.net