Patronların imdadına İŞKUR yetişiyor

Patronların imdadına İŞKUR yetişiyor

Sio Otomotiv’de patron hem İŞKUR'dan eğitim adı altında ucuz işçi çalıştırıyor hem de bu işçilerle kadrolu işçileri yarıştırarak üretimi artırıyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Sio Otomotiv’de patron bir taş ile iki kuş vuruyor. İŞKUR’dan eğitim adı altında neredeyse bedava işçi çalıştıran Sio Otomotiv, aynı zamanda bu işçilerle kadrolu işçileri yarıştırarak üretimi arttırıyor. İŞKUR’dan alınan bu işçiler kadroya kalma umudu ve fabrika yöneticilerinin baskısı ile ortalama performansın üzerinde çalışıyor. 

BASKI İLE ÜRETİM HIZI ARTTIRILIYOR

Önceden 60 saniyede çıkan bir malzemenin şimdi 53 saniyede çıkarılması için baskı kuruluyor. İŞKUR’dan gönderilen işçiler bu baskı karşısında kadro umudu ile denileni yapmak zorunda kalıyor. Bütün işçilerin performansını dikkate alan Sio Otomotiv patronu diğer işçiler üzerinde de baskı kurarak aynı performansta çalışmaya zorluyor. Üretim hızına uymayan işçilere tutanaklar tutulurken şimdiye kadar bu nedenle üç işçide işten atıldığı iddia edildi. 

Gazetemize konuşan Sio Otomotivde çalışan bir işçi, fabrika yöneticilerinin üretimi arttırmak için baskısının çoğaldığını dile getirdi. Daha önce CNS’de bir malzeme 60 saniyede işlenirken şimdi 53 saniyede işlenmesi istendiğini aktaran işçi, sürekli yağ içinde çalıştıklarını ve bunun sağlık açısından daha büyük risk yarattığını aktardı. 

Bir başka işçi ise şunları dile getirdi: “Patron yeni CNS makineler alarak büyüyor. CNS’den çıkan mal çoğalıyor ama diğer bölümlere işçi alınmadığından dolayı sıkışıklık yaşanıyor. Bu tıkanıklığı aşmak için fabrika yönetimi bazı bölümleri vardiyaya çevirdi. Yeni kurulan vardiyalara işçi alması gerekirken patronun idmanına İŞKUR yetişiyor. İŞKUR’dan gönderilen işçiler ile eksiklik giderilerek vardiyalar kuruluyor.”

PATRONLAR BEDAVA İŞÇİ ÇALIŞTIRIYOR

İŞKUR’dan eğitim adı altında gönderilen 30 kadar işçi şu an Sio Otomotiv fabrikasında çalışıyor. İŞKUR’un verdiği paranın üzerine sadece 300 lira veren Sio Otomotiv patronu neredeyse bedava işçi çalıştırıyor. “İşçi, üretimi yapıp patrona para kazandırırken ücretini İŞKUR ödüyor” diyen Sio işçisi, tepkisini şöyle dile getirdi: “Devlet bizden aldığı vergileri patronlara peşkeş çekiyor.”
Bu işçilerin İŞKUR’dan iş öğrenme ve eğitim görme adı altında gönderildiğini aktaran bir başka işçi ise şunları söyledi: “Ama bu işçiler hiçbir eğitim verilmeden fabrikanın işçisi gibi çalıştırılıyor. Aslında bunu herkes bilmesine rağmen göz yumuluyor. Böyle Çorlu’da binlerce işçi patronlar tarafından bedava çalıştırılıyor. İŞKUR patronlara bedava işçi bulma kurumu döndü. Parası de bizim olması gereken işsizlik fonundan karşılanıyor.” (Çorlu/EVRENSEL)


 

www.evrensel.net