Güven oylamasında Gezi direnişi tartışması 

Güven oylamasında Gezi direnişi tartışması 

Yeni hükümetin Genel kuruldaki güven oylaması öncesinde Gezi direnişinin yıl dönümü nedeniyle tartışma yaşandı. 

Genel Kurul'daki güven oylaması öncesinde, Gezi direnişinin yıl dönümü nedeniyle, CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ve AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı arasında Mecliste tartışma yaşandı. TBMM Başkanı Kahraman, İstanbul'un fethinin 563'üncü yıl dönümü dolayısıyla görüşlerini dile getirdikten sonra grup başkanvekillerine söz verdi.

Levent Gök, İstanbul'un fethini andığı konuşmasında, Gezi Direnişinin yıldönümü hatırlatarak, “Gezi olayları İstanbul'un öncülüğünde despotizme ve çevre hakkının korunması önünde önemli bir direniştir. Gezi olaylarında çevre hakkını savunan ve despotizme karşı dik duran bütün Türkiye halkına selam olsun" ifadelerini kullandı. 

CHP'li Gök'ün Gezi ile ilgili sözlerine yanıt veren Bostancı, 3 yıl önce Gezi Direnişen katılanları suçlayarak, “Gerçekten de iddia ağaç ve çevre meselesi olsaydı 14 yıllık iktidarı boyunca 3 milyar ağaç dikmiş olan Türkiye'nin ormanlarını büyüten bu iktidara karşı Gezi'de toplananların teşekkür mitingi yapması gerekirdi” demekten de geri durmadı. Bostancı’nı konuşmasına cevap veren Gök, polis şiddetine dikkat çekerek, “Kendi halkına karşı TOMA'larla, basınçlı sularla, biber gazlarıyla saldıran bir iktidarın bu şekilde savunmasının Mecliste yapılması da çok haksızdır” dedi. Gök, Gezi’yi Mecliste tartışacaklarını da ifade etti. 

‘MESELE AĞAÇ MESELESİ DEĞİLDİ’

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Genel Kurul'da söz alarak, Bostancı ve Gök arasında yaşanan 'Gezi' tartışmasına katıldı. AKP’li Bostancı’nın sözlerine katılmadığını ifade eden Baluken şunları söyledi: “Gezi'de tabi ki mesele birkaç ağaç meselesi değildi. Gezi direnişi daha fazla demokrasi, yerinden yönetim anlayışının hayata geçmesi, halkın yerelde karar alma süreçlerine katılması ve özgürlüklerin genişletilmesini de içeren bir bütün olarak Türkiye'nin yaşadığı bütün sorunlara dikkat çeken son derece önemli bir halk uyarısıdır. Halkın ortaya koyduğu bu demokratik duruşa rağmen Gezi Parkı'na saldırmak, oradaki gençleri yaralamak suretiyle orada olayların müsebbibi olan AKP hükümetinin kendisi ve talimatlandırdığı güvenlik güçleridir.” (ANKARA)


 

www.evrensel.net