Baydemir: Bize darbe hukuku uygulanıyor

Baydemir: Bize darbe hukuku uygulanıyor

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) Genel Kurulu’nda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, nisan 2009’dan bu yana belediye başkanlarına uygulanan baskıları darbe döneminin baskı politikasına benzeterek, “Söylemleri Musa’nın söylemleri, uygulamaları Firavun’un uygulamalarıd

GABB Genel Kurulu üye belediye başkanlarının katılımıyla Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Genel Kurulun açılışında konuşan GABB Başkanı Baydemir, “Karşılaştığım güçlükler ne kitaplarda ne de dünya deneyimlerinde tanık olduğum bir durumdur” dedi. Özellikle 2009 nisan ayından bugüne bölgedeki yerel yönetimler üzerindeki baskı politikasının haddi hesabı bulunmadığını anlatan Baydemir, “Darbe dönemlerinde nasıl ki yerel yönetimler, seçilmişler, meclis ilga edilip işlevsiz bırakılırsa, 2009 yılından bugüne değin iktidarın, hükümetin, ilgili bakanlıkların belediyeler üzerindeki politikası tam da bir darbe politikasıdır” dedi.

32 BELEDİYE BAŞKANI CEZAEVİNDE

“Ey Türkiye kamuoyu, Türkiye halkının vicdanı!” diye seslenen Baydemir, “Şu anda Şırnak ilimizde dışarıda tek bir belediye başkanımız kalmamıştır. BDP’li görev başında tek bir belediye başkanı kalmamıştır. Önceki dönem ve şu andaki dönemde görevde bulunan 32 belediye başkanımız cezaevindedir. Pek çok beldemizin ve ilçemizin Meclis çoğunluğu cezaevindedir. Böylesi baskı politikası ancak ve ancak darbe dönemlerinde görülebilir. Ve toz pembe bir ülke dünya kamuoyuna sunulmaya çalışılıyor. Olduğundan çok farklı bir politikaya sahipmiş gibi pişkince bir söylem kullanılıyor” şeklinde konuştu.

TUTUKLAYANLAR CEVAP VERSİN

Bu politikanın bölge halkı tarafından çok iyi görüldüğünü vurgulayan Baydemir, şöyle devam etti: “Bunun vicdanlardaki yeri de çok büyük bir öfkeye doğru ilerliyor. Halk bize ‘Belediye başkanınızı dahi koruyamıyorsunuz o halde ne barışı başkan’ diye soruyor. ‘Senin belediye başkanın cezaevinde, senin meclis üyen cezaevinde hangi barıştan söz ediyorsun başkan’ diye soruyorlar. Belediye başkanlarımızı, meclis üyelerimizi cezaevine koyanlar bir zahmet gelsinler bu soruya cevap versinler.”

Belediye başkanlarını, bürokratlarını, mesai arkadaşlarını cezaevine koyan politika sahiplerinin bazen Suriye için, bazen de dünyanın başka yerleri için konuştuğuna dikkat çeken Baydemir, bunların tıpkı Musa’nın nasihatleri, söylemleri gibi olduğunu söyledi.

BDP’lilere, Kürtlere yönelik uygulamalara bakıldığında adeta Firavunun uygulamaları olduğunu söyleyen Baydemir, “Söylem Musa’nın söylemi, uygulama Firavun uygulamalarıdır. Artık Firavunun uygulamasından vazgeçin, diyoruz” dedi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net