28 Mayıs 2016 14:12

Kılıçdaroğlu: Cübbeyi çıkarıp Saray’a gitsinler

Yüksek yargı temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gezilerinde eşlik etmesi tepki çekmeye devam ediyor.

Kılıçdaroğlu: Cübbeyi çıkarıp Saray’a gitsinler

Paylaş

Yüksek yargı temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rize gezisine eşlik edip birlikte çay toplamalarının ardından dün de Kırşehir’deki Ahilik Haftası kutlamalarına katılmasına dair tartışmalar sürüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargı mensuplarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rize gezisine eşlik edip birlikte çay toplamalarının ardından dün de Kırşehir’deki Ahilik Haftası kutlamalarına katılmasına ilişkin olarak, “O Yargıtay Başkanı Türkiye’de adalet dağıtamaz” dedi. “Sayıştay Başkanı zaten AKP’nin arka bahçesi olmuş durumda” diyen Kılıçdaroğlu, “Görevlerinden ayrılsınlar, isterlerse AKP’ye kayıtlarını yapsınlar. Siyasete atılsınlar, isterlerse Saray’a gitsinler” ifadesini kullandı.
İstanbul’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:
“Yargı dünyasında bu görüntü kabul edilemez. Kendileri alkışlayabilirler, elbette alkışlıyorlarsa parlamentoya gelecekler cübbelerini çıkarıp. Böyle bir görüntü cumhuriyet tarihinde hiç olmamıştır. Başkan diyorlar hangi başkandan bahsediyorsun böyle bir madde mi var. O Yargıtay Başkanı Türkiye’de adalet dağıtamaz. Adalete en büyük darbeyi adaletin başında olan kişiler vurmuştur.  Görevlerinden ayrılsınlar. İsterlerse Saray’a gitsinler istediklerini yapsınlar ama görevlerini bıraksınlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri yerinden sarsılmıştır. Sarsan kişiler de yargının başında olan kişilerdir. ‘Yargıya güven yüzde 30’lara indi’ dedi, asıl sizin sayenizde yargıya güven 0’a inecek.”

AYM ESKİ BAŞKANINDAN TEPKİ

Yüksek yargı temsilcilerinin Erdoğan ile beraber dolaşmasına ilişkin “Görüntünün yargı güvenilirliğine zarar verdiğini” vurgulayan Eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, “Cumhurbaşkanı siyasi partisi ile fiilen iç içe. Böyle bir dönemde Yargıtay, Sayıştay ve Danıştay başkanlarının böyle birlikte seyahat etmesi fevkalade zarar verici ve yargıya gölge düşürücü bir davranıştır” dedi.

Yarına Bakış’tan Ünal Livaneli’nin haberine göre, Kılıç, Özgürlük Araştırmaları Derneğinin düzenlediği  ‘27 Mayıs’tan Bugüne Türkiye’de Demokrasi ve Hukuk’ konulu konferansta konuştu. Kılıç, “Cumhurbaşkanı siyasi partisi ile fiilen iç içe. Böyle bir dönemde Yargıtay, Sayıştay ve Danıştay başkanlarının birlikte seyahat etmesi fevkalade zarar verici ve yargıya gölge düşürücü bir davranıştır” açıklaması yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP AYM ile sınırlı kalmayacak AİHM’e de gidecek

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa