27 Mayıs 2016 21:46

Fransa'da 77 kişiye grev gözaltısı

Fransa'da dün emekçiler İş Yasası'na karşı 8. kez genel grev yaparken gün boyunca eylemlerde 77 kişini gözaltına alındığı öğrenildi.

Fransa'da 77 kişiye grev gözaltısı

Paylaş

Fransa'da iş yasasına karşı işçiler perşembe günü 8’inci genel greve çıkarken, birçok kentte de yüz binlerce işçi, emekçi ve genç sokakları doldurdu. Polis başta Paris olmak üzere eylemlere saldırınca yer yer çatışmalar çıktı. Toplam 77 kişinin eylemler gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Başbakan Manuel Valls, protesto eylemleri ve grevlere neden olan çalışma yasasındaki değişikliklerin toptan geri çekilmeyeceğini tekrarlarken, bazı “ayarlamalar” yapılabileceğini söyledi. Ancak Vals, Maliye Bakanı Michel Sapin’in değişiklik önergesindeki 2’inci yeniden yazılması teklifini reddetti. Söz konusu maddede, şirketlere gereklilik hissetmeleri durumunda işçi haklarını koruyan ulusal yasalardan muaf kalma hakkı tanınıyor.

Öte yandan grevci işçiler, otoyollara ve köprülere barikat kurmayı sürdürüyor. Barikat kurulan yerler arasında Normandiya’daki bir nükleer denizaltı üssü de var. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

KESK'in bölge mitingleri yasağa rağmen bugün başlıyor

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa