27 Mayıs 2016 04:36

Başkurt işçileri: Biz hayatımızı koyduk buraya

Başkurt Motor fabrikasında çalışan 95 işçi, patronun asgari ücret ve tazminatsız işten atmasının önünü açan maddeleri dayatması nedeniyle grevde.

Başkurt işçileri: Biz hayatımızı koyduk buraya

Paylaş

Emre TEKŞEN
Sakarya

Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Başkurt Motor fabrikasında çalışan  Hak-İş’e bağlı Çelik-İş üyesi 95 işçi, patronun asgari ücret ve tazminatsız işten atmasının önünü açan maddeleri dayatması nedeniyle 29 Mart 2016 tarihinden bu yana grevde. Patronun yasa dışı işçi çalıştırdığını anlatan işçiler, herkesin bunu bildiğini ama ses çıkarmadığını söylüyor. Seslerini duyurabilmek için 15 işçi fabrikanın önünde çadır kurarak açlık grevine başladı. İşçilerden 11’i fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

“Biz çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz” diyen işçiler destek bekliyor. Her gün 8-10 işçinin nöbetleşe beklediği fabrikanın önündeyiz. “Biz hayatımızı koyduk buraya” diyorlar, “Ama kimseden ses seda çıkmıyor.” Ağır koşulların ve baskıcı uygulamaların hat safhada olduğunu söylüyorlar: “Tuvalet ihtiyacı 5 dakikadan fazla olmayacak!”, “Fabrikadaki bütün işçilerin telefonları toplatılacak!”, “Fabrikaya gelen bütün özel araçlar aranacak!”, “ Varınla yoğunla hayatın boyunca üç kuruşa çalışacaksın, ama en ufak zam talebinde işten atmakla tehdit edecek!”...

VALİ DE İŞKUR DA BİLİYOR

Açlık grevindeki işçilerden biri alıyor sözü. Seslerini daha fazla duyabilmek için bu yola başvurduklarını anlatıyor ve devam ediyor: “Yasal olmayan 25 işçi aldılar. İŞKUR biliyor Vali biliyor yasal olmadığını. Sizde kalıcı hasar olabilir dedi il sağlık müdür yardımcısı bize. Benim iki çocuğum var. Bir arkadaşımın eşi hamile. Biz çocuklarımızın geleceği için burada mücadele ediyoruz.” Grevde olan bir başka işçi alıyor sözü: “Bizim istediğimiz yasaların işlemesi. Bu fabrikada yasa dışı işçiler çalıştırılıyor, kimsenin müdahale ettiği yok. Sakarya Valisinin haberi var. İnsan hayatından daha değerli bir şey yoktur. Biz hayatımızı koyduk buraya ama kimseden ses seda yok.”
İşçiler fabrika müdürünün çalışma saatleri içerisinde kadın işçilerin soyunma odalarına girip arama yaptığını da iddia ettiler. Müdürün şikayetlere de kulak asmadığını anlatıyor işçiler. Grevdeki birçok kadın işçi, kadın olarak bu ülkede yaşamanın, çalışmanın ne kadar zor olduğuna dikkat çekip, direnişlerine kararlılıkla devam edeceklerini söylüyorlar.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Tüm maddi sıkıntılara rağmen grevi sürdüreceklerini anlatan işçiler, Sakarya’nın tüm emekçilerinden ve halkından destek istediklerini dile getirdiler. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu TATA Otomotiv fabrikasında da haziran ayında grevin başlayacağı bilgisini veren işçiler, bu grevle birlikte daha da güçleneceklerini belirterek dayanışma çağrısı yaptılar.
Çelik-İş Şube Başkanı Rıfat Kurt da grevle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bütün çağrılarımıza rağmen fabrika yönetimi bizi bir türlü muhatap almadı. Buna tepki olarak 15 arkadaşımız 12 gün önce açlık grevine başladı. Sadece sıvı tüketerek beslenen dostlarımızdan 11’ini bir süre sonra hastaneye kaldırmak zorunda kaldık. Doktorların uyarı ve ısrarları ile açlık grevini bırakmak zorunda kalan arkadaşlarımızın mücadelesini kalan 4 arkadaşımız 12 gündür devam ettiriyor. Ancak haklarımız için örgütlü tavrımızdan ödün vermeyeceğiz. Mücadelemizi diğer örgütler ve direnişlerle dayanışma içerisinde büyüteceğiz.”

ÖNCEKİ HABER

MGK, HDP'li milletvekillerini hedef aldı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten tutuklu yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa