Ülkü ocaklarından Türk Metal’e...

Ülkü ocaklarından Türk Metal’e...

Her meslek lisesinde olduğu gibi Tophane Endüstri Meslek Lisesinde de ülkü ocakları okulun çevresini işgal etmiş durumda.

Tophane Endüstri
Meslek Lisesi öğrencisi
Bursa

Ben Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğrencisiyim. Meslek liselerinde onlarca sorun var. Bunlardan biri de ırkçılık sorunu. Her meslek lisesinde olduğu gibi Tophane Endüstri Meslek Lisesinde de ülkü ocakları okulun çevresini işgal etmiş durumda. Bundan önceki yıllarda okul müdür yardımcılarımızın da ülkü ocaklarıyla bağlantısı olduğundan, öğrencileri ‘Ocağa gelirseniz devamsızlıklarınızı sildiririz. Size okulda sahip çıkarız; kavga ettiğiniz zaman arkanızda oluruz. Kimse size karışamaz’ gibi söylemlerle kendilerine çekmeyi başarıyorlar. Üstelik bu dediklerini de yapıyorlar. Bir okulun etrafı neden bu kadar ocaklarla sarılıdır diye düşünürüm hep? Baskı kurarak kendisi gibi düşünmeyenlere baskı uygulayarak hatta şiddetle sindirmek istiyorlar. En ufak bir haksızlığa ses çıkardınız mı okul dışında bir saldırıya uğramanız neredeyse garanti. Sorun herkesin sorunu olsa bile bunu dillendiren onlar değil de sen oldun mu terörist damgasını yiyor, saldırıya açık hale geliyoruz.
Ülkü ocaklarının meslek liselerinden beslenmelerinin sebepleri de vardır tabii ki. Sonuçta meslek liselerinde okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu üniversiteye gidemiyor. Bu sene de kaldırılan ek puanlar da bunu etkiliyor. Yani meslek liselerinin amacı bizi üniversite sınavına hazırlamak değil de büyük fabrikalara (Renault, TOFAŞ gibi) kalifiye işçi olarak yetiştirmek. Ülkücüler, öğrencileri lisede saflarına çekip, gittiği fabrikada da Türk Metal gibi işçilerin duyguları ile oynayan sendikalara üye yapıyor. Bununla da sınırlı kalmıyor; ne sendika senin hakkını arıyor ne de senin hakkını aramana izin veriyorlar. Sendikanın ve patronun kasası doluyor ama işçi ay sonunu zor getiriyor. Sendikadan olmayan işçiler ‘hakkımızı arayalım’ deyince patron ve sendika onları terörist ilan ediyor ve insanları milliyetçilik ile programlanmış bir robot gibi çalıştırmaya devam ediyor. Liseden fabrikaya değişen bir şey yok! Hak aradığında terörist oluyorsun.
Liselerde beslenen bu kişiler bizlerin iyiliği için değil kendi çıkarları için mücadele edip okulların etrafını gerici yapılarla sarmalıyorlar. Bunu iyi görmemiz gerek. Biz Tophaneli öğrenciler, geleceğin Reanult, TOFAŞ işçileri olarak bu gidişatın ortadan kalkması için okulumuzda da staj yaptığımız fabrikalarda da mücadele etmeye devam edeceğiz. Onların en korktukları şeyi yapacağız; ortak taleplerimiz etrafında birleşeceğiz.

www.evrensel.net