Avukat Gümüştaş:  Emniyet katliama izin vermiştir

Avukat Gümüştaş: Emniyet katliama izin vermiştir

Avukat Özlem Gümüştaş ortaya çıkan valilik yazısının katliamın nasıl göz göre göre geldiğini ortaya koyduğuna işaret etti.

33 Kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı öncesinde olası canlı bomba eylemine karşı önlem alınması yönünde ortaya çıkan valilik yazısını değerlendiren Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Özlem Gümüştaş, söz konusu yazının katliamın nasıl göz göre göre geldiğini ortaya koyduğuna işaret etti. Yargılamanın sadece Suruç Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal ile sınırlı tutulmasını eleştiren Gümüştaş, Urfa’daki tüm emniyet birimlerinin katliama izin verdiğini vurguladı. 

Devlet yetkilileri ve özellikle emniyet mensupları ile onları denetlemekle yükümlü mülki amirlerin, yaşam hakkını korumak adına her türlü tedbiri almak zorunda olduğunu belirten Gümüştaş, 17 Temmuz 2015 tarihli istihbari bilgiden Urfa Emniyet Müdürlüğünün de bilgisi olmasına rağmen daha önce Urfa Emniyet Müdürü, Urfa Valisi ve diğer kamu görevlileri hakkında yaptıkları şikayetlerin takipsizlikle sonuçlandığını dile getirerek şöyle konuştu: “Bu karara yaptığımız itiraz da olumsuz sonuçlandı. Şu an başvurumuz AYM’de. Ancak bu delil üzerinden başvurumuzu yenileyeceğiz. Kamu görevlileri hakkında idari kusurlarından dolayı idare mahkemesine dava açmayı düşünüyoruz” diye konuştu. 

Suruç İlçe Emniyet Müdürü hakkında “Görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla dava açılmasına da itiraz eden Gümüştaş, istihbari bilgilere rağmen görevini yapmayarak TCK’nin 83’üncü maddesine göre “ihmal suretiyle kasten öldürme suçuna iştirak ettiğini” ve bu suçlamayla yargılanması gerektiğini söyledi. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net