‘Mahkeme görüntüleri bile izlemedi’

‘Mahkeme görüntüleri bile izlemedi’

Gül Kitabevinin sahibi Odabaşı, sanıkların serbest bırakılmasına tepki göstererek mahkemenin saldırı görüntülerini bile izlemediğini söyledi.

Kırşehir’de sahibi olduğu Gül Kitabevini yakan sanıkların serbest bırakılmasına tepki gösteren Eşref Odabaşı, yaşananların bir devlet politikası olduğunu belirterek, mahkemenin saldırı görüntülerini bile izlemediğini söyledi. Kitabevinin Avukatı Abdullah Koç ise, mahkemenin “Sanıklar iyi çocuklardır ancak tahrik oldular” tavrı içinde olduğunu vurguladı. 

TARAFLI DAVRANIYORLAR

7-8 Eylül 2015 tarihlerinde Kırşehir’de Gül Kitabevi ve Kürtlere ait işyerlerine yönelik saldırılara ilişkin açılan davaların birleştirilmesinden sonra Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıkların bırakılmasına tepki gösteren Gül Kitabevi Sahibi Eşref Odabaşı, mahkemenin başından beri çok yanlı bir tutum takındığını belirterek, saldırıların bir devlet politikası olduğunu söyledi.

Davaya bakan heyetler hakkında reddihakim talebinde bulunduklarını, değişen mahkeme heyetlerinin dosyayı incelemeden karar verdiğini belirten Odabaşı, “Görüntüler verdik, delil olarak sunduk. Sanıkların fiilleri açıktı o görüntülerde, ancak mahkeme heyeti bu görüntüleri bile izlemedi. Yangından mal kaçırır gibi sanıkları duruşmada ya da duruşma sonrasında gece yarısı tahliyelerle serbest bıraktılar. Bu bir devlet politikasıydı. Bu sanıkları kullandılar bir süre sonra sizinle işimiz bitti diye bıraktılar” diye konuştu.

Gül Kitabevi avukatlarından Abdullah Koç ise, yargının tutumunun cezasızlıktan yana olduğuna dikkat çekerek, “Saldırılar tek elden yürütüldü. Bu saldırıların arka planı ele alınmadı. Diğer bir husus ise Gül Kitabevi başta olmak üzere her yere binlerce kişi saldırdı. Bir Madımak vakası yaşatılmak istendi. Gül Kitabevine saldıran binlerce kişi 6-7 kişiyi öldürmek istiyor. Savcılık her olayda 5-6 kişi gözaltına alarak diğerleri hakkında bir soruşturma başlatmıyor. O kişilere ulaşamıyor. Böyle baktığımızda yargının taraflı davrandığını görüyoruz” dedi. Saldırganların 20 yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılanması gerektiğini ancak yargının bu saldırganlara “İyi çocuklar ama tahrik oldular” tarzında yaklaştığını belirten Koç, “Her duruşmada farklı bir heyet dosyaya baktı. Dosya çok sıradanlaştırıldı. Adalet terazisinin ne kadar alt seviyelerde olduğunu gösteren bir durumdur. Adalet terazisi saldırganlardan taraftır” dedi. (Kırşehir/DİHA)

www.evrensel.net