Çevre kısa film festivali devam ediyor

Fotoğraf: AA

Çevre kısa film festivali devam ediyor

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen uluslararası çevre kısa film festivali 21 Nisanda başlamıştı. 15 Mayısa kadar sürecek olan festival, Çevre Film tarafından BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) iş birliği ile gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin ilk ve tek çevre temalı kısa film etkinliği olan Uluslararası Ç

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen uluslararası çevre kısa film festivali 21 Nisanda başlamıştı. 15 Mayısa kadar sürecek olan festival, Çevre Film tarafından BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) iş birliği ile gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin ilk ve tek çevre temalı kısa film etkinliği olan Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’nin gösterim ve etkinlikleri Üniversitelerde gerçekleşiyor.
Festival kapsamında Türkiye, İspanya, İtalya, Hollanda ve Kırgızistan’dan Çevre temalı kısa filmler yer alıyor. Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması’nın da düzenleneceği festivalde  Çevre temalı sergiler, söyleşi ve açık oturumlar da yer alıyor. Ayrıca bu yıl Yönetmen Yılmaz Atadeniz’in belgesel filmleri, özel gösterimle izleyici ile buluşuyor. Atadeniz’in yönettiği ‘Bela Bartok’un İzinde  Türk’ ‘Macar Halk Müziği’, ‘En Mükemmel Cumhuriyet’in ana Yurdu Likya Başşehir Patara’, ‘İstanbul Arkeoloji Müzeleri 1. ve 2. Bölüm’, ‘Sami Hazinses’,’Salih Tozan’ ‘İzzet Günay’ belgeselleri ve Ballıca Mağarası adlı belgesel filmleri gösterilen filmler arasında. Festival kapsamında yapılan bir diğer etkinlik de Ressam Ahmet Nergiz’in ‘Güneşle Koşalım Güzel Günlere’ adlı resim sergisi oldu. Sergi BASAD Sanat galerisinde festival boyunca izleyicilere açık olacak.

50 FİLM YARIŞIYOR

Seçici Kurul Üyeliklerini , Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan (İstanbul Kültür Üni. Öğr. Üyesi), Ediz HUN (Sinema Sanatçısı), Yard. Doç. Dr. Nalan Büker (Arel Üni. Öğr. Üyesi), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üni İletişim Fak. Dekanı), Serkan Şavk (İzmir Ekonomi Üni. Öğr. Görevlisi), Üstün ASUTAY (Tiyatro Sanatçısı), Vural ÇAVUŞOĞLU’nun (Yapımcı-Yönetmen) yaptığı Ulusal Çevre Kısa Film yarışmasına kabul edilen 50 Adet kısa film; kurmaca, belgesel ve canlandırma dallarında ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilecek.
Ödül töreni 5 Mayıs 2012 günü BASAD – Bakırköylü Sanatçılar Derneğinde saat 18.00 de  gerçekleşecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net