Tarsuslular Macide öğretmen icin yürüdü

Tarsuslular Macide öğretmen icin yürüdü

Tarsus’ta Eğitim Sen Yürütme Kurulu Üyesi Macide Boymul'un hapis cezası alması yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Burak ŞEFKAT
Tarsus

Tarsus’ta Eğitim Sen Yürütme Kurulu Üyesi Macide Boymul'un Facebook paylaşımları nedeniyle 2 yıl 3 ay hapis cezası almasının ardından Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri Yarenlik Alanında basın açıklaması gerçeklestirdi.

Cok sayıda kişinin katıldığı açıklamada sık sık "Macide öğretmen yalnız değildir”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza" sloganları atıldı.

Yarenlik Alanı saat kulesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını Egitim Sen Şube  Başkanı Yasemin Yücel okudu. 

Yücel yapığı açıklamada " Macide Boymul arkadaşımıza önce sosyal medya paylaşımları nedeniyle adli soruşturma başlatılmış ve ayrıca, aynı nedenle başlatılan idari soruşturma nedeniyle de açığa alınmıştır. Yapılan adli soruşturma sonucu arkadaşımız hukuksuz bir şekilde hapis cezasına çarptırılmıştır. Hukuksuz diyoruz çünkü arkadaşımıza verilen cezanın hukuki bir karar olduğunu düşünmüyoruz. Arkadaşımız, kendisi tarafından dolaşıma sokulmayan bir haber üzerine terör örgütü propagandası yapmakla suçlanmaktadır. Arkadaşımız Suriye’de IŞİD terör örgütüne karşı savaşırken hayatını kaybetmiş, üniversiteli bir gencin fotoğrafını paylaştığı için cezalandırılmıştır. Bu da yetmezmiş gibi arkadaşımız, ne olduğu belirsiz, kimin tarafından yönetildiği belli olmayan sosyal paylaşım siteleri tarafından hedef haline getirilmiştir. Arkadaşımızın can güvenliği tehdit altındadır" ifadelerini kullandı.
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Macide Boymul