Özkan: Dış politikada fatura Davutoğlu’ya kesilecek  

Özkan: Dış politikada fatura Davutoğlu’ya kesilecek  

Yrd. Doç. Behlül Özkan, yeni kabinede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tekrar yer almasına ilişkin gazetemize konuştu. 

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Behlül Özkan, yeni kabinede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tekrar yer almasına ilişkin gazetemize konuştu. 

Özkan şu değerlendirmede bulundu: “Bence önemli olan şu: Ahmet Davutoğlu dönemindeki bir takım dış politikada revizyona gidilecek. Bunun işaretlerini Başbakanın grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Dostlarımızın sayısını çoğaltacağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız” ifadesiydi. Çünkü Türkiye bugün dış politikada tamamen sıkışmış durumda. Rusya, Suriye, İran, Mısır’da dolayısıyla bir çıkış arıyor. Ahmet Davutoğlu’nun gidişiyle bunu çıkış yapacaklarını düşünüyorum. Dış politikada yaşananların sorumluluğunu, faturasını Davutoğlu’ya kesecekler. Ve bu şekilde bir revizyona gidecekler. Mesela Suriye’de bunu yapabilirler mi? Bundan emin değilim. Çünkü Suriye’de sorunların içine hükümet boğazına kadar batmış durumda. Çavuşoğlu’nun kalmış olmasına gelince, artık bu kabinede kişilerin çok anlamı yok. Tamamen Saray kabinesi bu. Gittikçe düşük profilli isimler yer alıyor kabinede. Mevlüt Çavuşoğlu’da oldukça düşük profilli bir isim olduğu için kaldı. Biri gider diğeri gelir, artık bir önemi yok bu saatten sonra.” (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Mayıs 2016 18:02
www.evrensel.net