Akdeniz Kimya işçileri: Patron yargı kararına uysun

Akdeniz Kimya işçileri: Patron yargı kararına uysun

Akdeniz Kimya fabrikasında işe iade davasını kazanan işçiler patrona yargı kararına uyma çağrısında bulundu.

Metehan UD
İzmir

Akdeniz Kimya fabrikasında çalışırken, Lastik-İş Sendikasına üye oldukları için haksız gerekçelerle işten çıkarılan ve ardından açtıkları işe iade davalarını kazanan işçiler, Akdeniz Kimya patronuna çağrıda bulundu. Fabrikadaki işçi sağlığı koşullarının yeterli olmadığını, işçilerin mesleki hastalıklara yakalandığını ve işçilerin e-devlet şifrelerinin yöneticiler tarafından zorla alındığını belirten işçiler, sendikalı olarak işe geri dönmek istediklerini ifade etti.

İşçilerden Saygın Ertarla, fabrikanın tekinik malzeme bölümünde bir buçuk yıl çalıştığını belirterek “Ocak 2015 tarihinde, ‘iş kazasına sebebiyet verme’ iddiasıyla çıkarıldım. Baret, koruyucu eldiven takmama gibi nedenlerle atıldım. Ama benim çalıştığım yerde bunlara ihtiyaç yok, çünkü bürodayım. Asıl sebep, sendikal çalışma yürütmem. Sendikalı olmak en doğal hakkımız olmasına rağmen yine de işten çıkarıldık. İşe iade davası açtık ve nisan 2016 tarihinde kazanımla sonuçlandı. Tekrar işe geri çağrılmayı bekliyoruz. Taleplerimiz kabul edilene, tekrar iş başı yapılana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Fabrikadaki işçilere yönelik yoğun baskıları da anlatan Ertarla şunları söyledi: “Yöneticiler hem işe yeni giren işçilerden hem de daha eski olan işçilerden e-devlet şifresini istiyor, sendikaya üye olup olmadığını kontrol etmek için. Fabrikada işçiler hammaddeden kaynaklı yoğun kurşunla karşı karşıyalar. İnsan sağlığına çok zararlı bir madde. İçeride gerekli tetkikleri yaptıkları söylüyorlar ama dışarıda yaptırdığımız ölçümler içeridekilerle bir tutmuyor” dedi.

İşten atılan işçilerden Fatih Akpınar ise kalite kontrol bölümünde numune ustası olarak çalıştığını belirterek “Beni de ‘bölüm değişikliği’ sebebiyle işten çıkardılar. Burada çalışma ortamı kötü. Meslek hastalıkları yaygın çünkü ağır metaller var, kurşun tozlu ortamlarda çalışıyoruz. Kanda kurşun oranlarımız yüksek çıkıyor. Buradaki ölçümlerde kurşun oranın düşük gösteriyorlar. Biz dışarda ölçtürdüğümüzde oran çok çıkıyor. Akciğer hastalıkları yaygın. Bu şartlara karşı mücadele etmek için sendikaya üye oldum. 4 Şubat 2015 günü işten çıkarıldım. Mahkemeyi kazandım. İşe geri dönmeye ve buraya sendikayı getirmeye kararlıyım. Mücadelemiz sürecek” dedi. 

SENDİKA KABUL EDİLSİN

Yusuf Eral: 4 yıl çalıştım. ücretler düşüktü, baskı vardı. Bunlardan kurtulmak için Lastik-İş sendikasına üye olduk. Yöneticiler üye olduğumuzu öğrendikten sonra baskı altına almaya çalıştılar. Çeşitli bahanelerle beni ve arkadaşlarımı işten çıkardılar. Sendikamız yanımızda durdu ve süreci yargıya taşıdık ve işe iade davalarını kazandık. Biz işverenden yargı kararına uymasını ve bizleri tekrar işe geri almasını, sendikayı kabul etmesini istiyoruz.

www.evrensel.net