Suç aletleri: Vazo, poster, heykel!

Suç aletleri: Vazo, poster, heykel!

Darıca Kültür Derneği 29 Nisan Pazar günü dayanışma ve bağış toplama amacı ile düzenlemiş olduğu kermes gerekçe gösterilerek polislerce basıldı. Beş ekip arabası ile gelerek ellerindeki mahkeme kararını gösteren polisler kermes malzemelerine el koydu, kalanları zabıt tuttu, dernekte arama yaptı ve misafirlerin tamamının kimliklerini

Darıca Kültür Derneği tarafından yapılan açıklamada arama, el koyma kararını veren sulh ceza hakiminin ifadelerinin “Dernek içerisinde bomba, silah, patlayıcı madde vs. bulunduğu kanaatiyle arama yapılmasına ve bulunan suç aletlerine el konulmasına” denildiği belirtilerek “Oysa arama ve eşyalarımıza el koymalarına hukuki dayanakları yardım toplama hakkındaki 2860 sayılı Kanun idi. Her nasılsa araya bombalar girivermiş. Şaşırdık mı, asla! İşte bu yüzden de adalet istemiyoruz!” denildi.

“El konulan suç aletleri ise toplumun huzuru ve refahı açısından çok tehlikeli idi. Parça tesirli vazolar, zaman ayarlı süs eşyaları, tam otomatik posterler ve heykeller…” denilen açıklamada, hakimin kararında ‘suç unsuruna rastlandığında’ vurgusu olmasına rağmen ailelerden zorlukla toplanan eşyalara el konulduğu ve zabıt altına alındığı dile getirildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net