İstanbul Tabip Odasından Aziz Yural'a ödül

İstanbul Tabip Odasından Aziz Yural'a ödül

Diş Hekimi Sevinç Özgüner, insan hakları, barış ve demokrasi ödülü bu yıl Cizre'de yaşamını kaybeden sağlık memuru Aziz Yural'a verildi.

İstanbul Tabip Odası'nın her yıl, 23 Mayıs 1980'de katledilen dönemin TTB(Türk Tabipler Birliği) Merkez Konseyi Üyesi Dişhekimi Sevinç Özgüner adına verdiği "Barış Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülü” bu yıl, Cizre'de yaralanan  bir kadını hastaneye götürmek isterken açılan ateş sonucu başından vurularak öldürülen sağlık emekçisi Aziz Yural'a verildi. 

‘O SON NEFESİNE KADAR YAŞATMAK İÇİN YAŞADI'

İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen  ödül töreninde, bu yıl ödül Cizre'de başından vurularak öldürülen sağlık emekçisi Aziz Yural'a adandı. Ödülü Yural'in kızkardeşleri Hülya ve Rojda Yural aldı.İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez ve İstanbul Diş Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay'ın verdiği ödülü alan kızkardeşlerden Hülya Yural " Hepiniz abimin tanimiyorsunuz belki ama abimin son anlarına tanıklık ettiniz.  Aslında son anları onun bütün bir yaşam felsefesini özetledi " diye konuştu.  Yural abisinin bir insan hakları savunucusu olduğunu belirterek " Onun davası insanlık davasıydı.  Abimi bizden alanlar unutmasin ki ülkenin kan ağlayan doğusunda binlerce Aziz yeşeriyor, yeşerecek" dedi. "O son nefesine kadar yaşatmak için yaşadı" diyen Yural kendilerinin de son nefeslerine kadar abilerinin yolunda gideceklerini söyledi. 

'BAYRAĞIMIZDI'

Özgüner'in de meslektaşları, arkadaşları tarafından anlatıldığı törende Prof. Dr. Selçuk Erez,  Özgüner'in memlekette insan haklarının, eşitliğin, demokrasinin varolması için hayatını veren bir insan olduğunu dile getirdi. Erez " Özgüner sadece bu niteliğiyle değil aynı zamanda savaşı devam ettirecek bizler için de bu savaşta daima elimizde tutacağımız saygıyla anacağımız bayrağımızdı " şeklinde konuştu. 

Erez'in konuşmasının ardından Sevinç Özgüner'in hayatını anlatan slayt gösterimi yapıldı.
 
Prof. Dr. Turhan Atalay da Özgüner'in aydınlık bir Türkiye için mücadele ettiğini ve yaşamını da bu mücadele uğruna yitirdiğini ifade etti. Özgüner'in yol arkadaşlarından olan Sevim Belli ise birlikte geçirdikleri hapishane yıllarından bahsederek, " Özgüner dost olarak, insan olarak zekasiyla hakikaten müstesna bir insandı" dedi. (İstanbul / EVRENSEL )
 

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2016 22:39
www.evrensel.net