23 Mayıs 2016 18:50

Cinsel istismar olan kampa komisyon üyesi vekil alınmadı

Antep’in Nizip İlçesi’nde 30 civarında çocuğun cinsel istismarıyla gündeme gelen AFAD kampına ziyarete gelen HDP’li vekiller kampa alınmadı. 

Cinsel istismar olan kampa komisyon üyesi vekil alınmadı

Paylaş

İstismar olayının yaşandığı AFAD kampına ziyarete gelen Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu,  Siirt Milletvekili Besime Konca, MYK Üyesi Gülsüm Ağaoğlu ve beraberindeki partililerin kampa girişine izin verilmedi. Kamp girişinde duran görevli HDP'li vekillerin "Valilik izni olmadığı" gerekçesiyle kampa girişlerine izin verilmeyeceğini söyledi. 

KERESTECİOĞLU: ŞEFFAFLIK YOKSA BAZI ŞEYLER YOLUNDA GİTMİYORDUR

Bunun üzerine kampın önünde açıklama yapıldı. TBMM Çocuk İstismarını Önleme ve Araştırma Komisyonu üyesi olan Filiz Kerestecioğlu, kampa girmek için yetkililere başvuruda bulunmalarına rağmen kendilerine herhangi bir cevabın verilmediğini söyledi. Hukuk kurallarıyla yürütülmeyen kurallar içinde olduklarını belirten Kerestecioğlu, “Burada da kampa girmek istediğimizde buradaki AFAD yardımcısı olduğunu söyleyen Kemal isimli ve soyadını dahi vermeyen birisi Kaymakam ve Valinin bilgisi dahilinde olduğunu, bilgilendirdiğini ama bizleri içeri alamayacaklarını söyledi. Ben kişisel olarak Çocuk İstismarını Önleme ve Araştırma Komisyonundayım. Özellikle bu komisyon adıyla değil ama bunun mensubu olan birisi olarak buradaki çocuk istismarlarını incelemek üzerine geldik. Ama karşımızda muhatap bulamadık. Tabiki şeffaf olmayan bu tür durumlarda hakikaten bazı şeylerin yolunda gitmediği yönünde insanda daha fazla kuşku bırakıyor. Bundan sonra girişimlere devam edeceğiz ve her fırsatta onlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu tekrarlamak isteriz” dedi. 

TOĞRUL: KAMPLAR BİR BÜTÜN OLARAK SORUNLU

Kerestecioğlu’nun ardından söz alan Mahmut Toğrul’da, Nizip’te yaşanan istismarın AFAD yetkililerinin kabul ettiğini, ancak bunun kamuoyunca bilinmesini abes karşıladıklarını belirtti. Sadece Nizip’te değil başka kamplarda da sorunların olduğunu söyleyen Toğrul, kampların bir bütün olarak sorunlu olduğunu dile getirdi. İstismar olan bu kampın Almanya Başbakanı Merkel ile Başbakanın gelip ziyaret ettiğini hatırlatan Toğrul, “Bu kadar övdükleri kamplarda gün geçmiyor ki olumsuz haber çıkmasın. Ya tacizde, ya tecavüzde yada fuhuşa sürüklenmiş kadınlar ya da IŞİD çetelerinin yetiştirildiği alanlar olarak buralar hergün gündeme geliyor. Daha da önemlisi mültecilerin yüzde 10'u kamplarda kalıyor. Geri kalanlar ise şehir içinde kalıyor. Onların başına ne geliyor, ne yapıyorlar, nasıl geçiniyorlar onu da hiç bilmiyoruz. Vekiller olarak bu sorunlarla ilgilenmeye devam edeceğiz” dedi. 

KONCA: ÇOK DAHA CİDDİ ŞEYLERİN YAŞANDIĞI AÇIKTIR

Toğrul’dan sonra kampa alınmamaları üzerine konuşan Besime Konca ise, bu durumun çok daha vahim durumlarının yaşandığına işaret ettiğini söyledi. Mültecilerin farklı muamelelere maruz kaldığını belirten Konca, “Taciz, tecavüzle yansıyabildiği ölçüde gündeme geliyorlar. Bunun dışında burada hapis edilen insanlar ne tür işkencelere hangi sorunlarla karşı karşıyalar bunlar bilinmiyor. Üstelik buralar uluslararası ülkelere örnek kamp olarak sunulan yerler. Çok daha ciddi şeylerin yaşandığı açıktır. Bu kadar kapalı tutulmasının altında çok daha vahim şeylerin yaşandığının göstergesidir. Biran önce buranın tüm uluslararası, sivil toplum kuruluşlarına, insan hakları kurumlarına ve parlamentodaki her vekile açılması gerekiyor” dedi. 

MÜLTECİLERİN SORUNLARI KARŞISINDA VALİLİK CEVAPSIZ!

HDP’li vekiller gün boyu Antep’te çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.  Gaziantep Barosuna da bir ziyaret gerçekleştiren vekilleri Baro yöneticileri karşıladı. Mültecilerle ile ilgili karşılaştıkları sorunlara dair konuşan Baro yöneticileri, Valilik dâhil sorunlara karşı cevap alacak muhatap bulamadıklarını söylediler. Kendilerine sadece 36 mültecinin adli yardım konusunda başvuru yaptığını belirten Baro yöneticileri, “Antep’te Suriyeli mülteciler için birşeyler yapan birçok dernek var. Bunlara dair Valilikten bilgi istiyoruz Valilik “bizde bilmiyoruz” diyor. Göç idaresinden mültecilerin durumuna ilişkin bilgi almak istediklerinde “Valiliğe gidin” diyorlar. Valiliğe gidiyoruz onlar zaten hiçbir şeye cevap vermiyorlar. Yine Geri Gönderme Merkezlerinde kişi istemediği sürece geri gönderilemez. Ancak kişiyi alıyorlar hapishaneden,morgdan daha kötü bir şartta alıkoyuyorlar, dövüyorlar kişiye bir kağıt imzalatıyorlar gönderiyorlar.  Mültecilerin adli yardım konusunda bilgileri olmadığı için bize başvurmuyor. Bu yüzden en azından bu tür yerlerde Baronun iletişim bilgileri olan levhalar olursa bizlere ulaşma şansı olur diye düşünüyoruz. Yine çeşitli bilgilendirme etkinliklerin yapılması gerekiyor” şeklinde konuştular. Öte yandan vekiller gün boyu KAMER, İHD ve TTB’ye ziyaretler gerçekleştirerek sorunları dinlediler. Yaşanan sorunlara karşı duyarlı olunmasını isteyen HDP’li vekiller, konuların takipçisi olacaklarını söylediler. (Antep/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Avcılar Belediyesi'nde 3 işçi işe geri alındı

SONRAKİ HABER

Sincan Çocuk Cezaevi olayları hakkında suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa