23 Mayıs 2016 22:11

Maden işçileri oturma eylemi başlattı

TTK) Kozlu Müessesinde işten çıkarılan bir grup işçi Yargıtay'ın işe iade kararına rağmen işe alınmayınca oturma eylemine başladı.

Paylaş

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında taşeron firmada çalışırken işten çıkarılan bir grup işçi, Yargıtay tafından kurum bünyesinde işe iade kararı verilmesine rağmen işe alınmadıkları için oturma eylemi başlattı.

7 Ocak 2013’te metan gazı püskürmesi sonucu 8 işçinin öldüğü taşeron firmadaki yaklaşık 300 işçinin sözleşmesi, maden ocağında 2004'ten bu yana yürütülen hazırlık işinin sona erdiği gerekçesiyle Eylül 2014’te feshedildi. İşçilerden 32’si 27 Ekim 2014’te Zonguldak 3. İş Mahkemesinde, TTK ve taşeron firma Star İnşaat Ticaret AŞ hakkında, işe iade davası açtı. Mahkeme heyeti, TTK ve taşeron firma arasındaki ‘alt işveren-üst işveren’ ilişkisinin muvazaaya dayanmadığına hükmedip, fesih işleminin iptali ile işçilerin alt işveren konumundaki taşeron firmaya iadesine karar verdi. İşçilerin, avukatları aracılığıyla başvurdukları Yargıtay, taşeron firma ile TTK arasındaki 'alt işveren üst işveren' ilişkisinin muvazaalı (danışıklı) olduğu gerekçesiyle işçilerin TTK'nin işçisi olduğuna hükmederek işe iadelerine karar verdi. Davayı kazanan 32 işçiden 22’si iş başı yaparken, hariciyede çalışan 10 işçi ise iade davasını kazanmasına rağmen işe alınmadı. İşe alınmayan 10 işçi ile dava açmayan ancak arkadaşları gibi işe girmek isteyen 20 işçi, TTK Genel Müdürlüğüne giderek oturma eylemi başlattı.

İşçi temsilcisi Ayhan Gökgöz, “Yargı kararını tanımayarak ‘prensip kararı aldık’ deyip harici çalışan ve heyete takılan arkadaşlarımızı görmezden gelenlere, çalışanlarının muazzadan doğan alacakları karşılığında kuruma dahil edilmesini talep ediyoruz” dedi. (Zonguldak/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Madencinin açlık grevi sürüyor 5 işçi daha rahatsızlandı

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa