‘Dinimi öğreniyorum’ kitabının finansmanı KYK'den!

‘Dinimi öğreniyorum’ kitabının finansmanı KYK'den!

'KYK Sakarya İl Müdürlüğü' kaşesi ile Sakarya’da bulunan lise öğrencilerine “Dinimi Öğreniyorum” kitabı dağıtıldı.

Eylem NAZLIER
İstanbul

“Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Sakarya İl Müdürlüğü” kaşesi ile Sakarya’da bulunan lise öğrencilerine “Dinimi Öğreniyorum” kitabı dağıtıldı. Üstelik kitabın finansmanını da Sakarya Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğü sağlıyor.

Sakarya Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Yavuz Köse, bir kamu kurumunun dini içerikli bir kitabı, farklı inançtaki insanlara dayatmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

Sakarya’da bulunan Arifiye Fen Lisesi, Esentepe Fatma Özkan Ortaokulu ve İlkokulu’nda okuyan öğrencilere “Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Sakarya İl Müdürlüğü” kaşesi ile “Dinimi öğreniyorum” kitabı dağıtıldı. Sakarya emekli vaiz Hüseyin Demircioğlu’nun yazdığı kitabın maliyetini ise Sakarya Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü karşıladı.

‘KREDİ YURTLAR KURUMUNUN GÖREVİ BU DEĞİL’

İçeriği ne olursa olsun bir kamu kurumunun, toplumdaki farklı inanç gruplarını yok sayarak böyle kitapları finanse etmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Sakarya Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Yavuz Köse, “Buradaki sorun kamu kurumları tarafından alınıp, dağıtılması. Kredi Yurtlar Kurumu bu kitabı alarak kütüphanesine koymuyor. Satın alıp okuldaki öğrencilere dağıtıyor. Bir kamu kuruluşunun, kendisine ayrılan kaynakların ihtiyaçlarını kullanması yerine farklı şekilde kullanmasını doğru bulmuyoruz. Dini içerikli bir kitabı, farklı inançtaki insanlara dayatması doğru değil. Kredi Yurtlar Kurumu’nun görevleri arasında böyle bir şey yoktur. Üstelik kitap ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların gelişimine uygun da değildir. Yapılmak istenen açıktır. Toplumsal eşitsizlikleri derinleştiren, dini istismar ederek toplum mühendisliğine soyunan, bir taraftan toplumdaki farklı inanç gruplarını yok sayarken diğer taraftan bu ve benzeri uygulamaların finansmanında kamu kaynaklarının kullanıldığını görüyoruz” dedi.

 

www.evrensel.net