23 Mayıs 2016 13:44

2 bin ağaç yok olmaya terk edildi

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Zernek Barajı kenarında 15 yıllığına kiralanan arazide yaklaşık 2 bin ağaç bakımsızlıktan kurumaya terk edildi.

2 bin ağaç yok olmaya terk edildi

Paylaş

Van’ın Gürpınar ilçesinde TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) tarafından Zernek Barajı kenarında 15 yıllığına kiralanan arazide bulunan yaklaşık 2 bin ağaç bakımsızlıktan kurumaya terk edildi. TEİAŞ’in arazisinde bulunan ağaçlar için harekete geçtiklerini ancak sonuç alamadıklarını belirten belediye yetkilileri, “Bu alanın yok olup gitmesine belediye olarak göz yummadık. Bu yüzden ilgili makamlara başvuruda bulunduk. Talebimize olumsuz cevap verildi. Fakat biz belediye olarak buradaki gerekli işlemleri yapmak istiyoruz” dedi.

AĞAÇLAR KURUMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Zernek Barajı’nın yanında bulunan yeşil alanın ilçenin güzel yerlerinden biri olduğuna dikkat çeken yetkililer, “Haftada en az 3 gün ekiplerimizi yollayıp ağaçları sulamak istiyoruz. Buradan yararlanacak olan nihayetinde yörenin halkıdır. Bu güzel doğanın yok olmasına belediye olarak göz yumamayız. Engel olmazlarsa belediye olarak ağaçların köklerini açıp belli periyotlarla sulama işlemi yapacağız” diye konuştu.

TEİAŞ’a ait yeşil alanın belediyeye verilmesi için harekete geçtiklerini ancak henüz bir sonuç alamadıklarını belirten belediye yetkilileri, daha önce Devlet Su İşlerine (DSİ) ait olan alanın 15 yıllığına TEİAŞ’e kiralandığını söyleyerek, “Özel bir firma kiraladığı için bize vermek istemediler. Ama buranın bakımını da yapmıyorlar. Ağaçlar kurumaya başladı. Bu şekilde giderse bir- iki sene içinde yeşillik namına bir şey kalmayacak. Biz buna göz yummayacağız” ifadelerini kullandı. (Van/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP, yeni korucu alımlarını Efkan Ala’ya sordu

SONRAKİ HABER

İETT otobüsünde ‘yüksek sesli müzik’ tartışması: 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa