ABD, Rusya'nın ortak hava harekatı önerisini reddetti

ABD, Rusya'nın ortak hava harekatı önerisini reddetti

ABD, Rusya'nın Suriye'de el Kaide'nin ülkedeki kolu Nusra Cephesi ile diğer cihatçı örgütlere karşı hava harekatı düzenlenmesi teklifini reddetti.

ABD, Rusya'nın Suriye'de el Kaide'nin ülkedeki kolu Nusra Cephesi ile diğer bazı cihatçı örgütlere karşı ortak hava harekatı düzenlenmesi teklifini reddetti.

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Rusya'nın önerisini kabul etmediklerini belirterek, “Suriye'de herhangi bir operasyonda Rusya'yla işbirliği ya da koordinasyon içinde değiliz" dedi.

Askeri stratejiler konusunda Rusya ile farklı görüşlerde olduklarını belirten Davis, Rusya'nın düzenlediği operasyonlarda Esad yönetimini desteklediğini, kendilerinin ise tam tersine IŞİD'i zayıflatmaya ve yenmeye odaklandıklarını söyledi.

Rusya'nın ABD ile ortak harekat teklifi, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından dile getirilmişti. Şoygu, ABD ve Rusya'nın Nusra Cephesi ve “diğer yasadışı silahlı gruplara" karşı ortak harekat düzenlemesini önermişti.

Şoygu ayrıca, Rusya ve ABD'nin Suriye'de ortak hareket için 19 Mayıs'ta Cenevre ve Amman'da görüşmelere başladığını bildirmişti. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER ABDRusyaSuriye