Malatya’da dokunulmazlıkların kaldırılması protesto edildi

Malatya’da dokunulmazlıkların kaldırılması protesto edildi

Malatya’da HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve HDP’nin Meclis’ten tasfiye edilmeye çalışılması protesto edildi.

Malatya Emeksiz Meydanı’nda gerçekleştirilen HDP, DBP, EMEP, ESP, ÖSP, İHD, PSAKD ve Toplumsal Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği eylemde eylemde basın açıklamasını HDP il eş başkanı İsa Yıldırım okudu.

Meclis’te dokunulmazlıklar kalkdırılarak, Saray Darbesi’nde bir adım daha atıldığını söyleyen  Yıldırım ‘’Bizler Saray darbesine karşı Meclisi ve demokratik siyaseti, oradaki temsiliyetimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Parlamento, ırkçı ve faşist zihniyetin malı değildir, halkın iradesinin temsil edildiği bir yerdir. Parlamento, seçimle geldiğimiz, oy aldığımız milyonlarca insanı temsil ettiğimiz, meşru temsiliyet yürüttüğümüz bir kurumdur. HDP, bu Meclis’te Türkiye'deki farklı halkları ve inançları, kadınları, gençleri, ezilenleri temsil ediyor. Türkiye halklarının en geniş temsiliyetini, çoğulculuğu, toplumsal muhalefetin sesini parlamentodan uzaklaştırma adımları karşısında her türlü demokratik ve etkili mücadeleyi sürdüreceğiz ve direneceğiz’’ dedi.

Basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçen kitle alkışlarla ve sloganlarla dokunulmazlıkların kaldırılmasını protesto etti. (Malatya/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net