Marmaris’e baraja tepki

Marmaris’e baraja tepki

Muğla’nın Datça ilçesindeki su sorununa çözüm getirmesi amacıyla Marmaris’e yapılması planlanan baraja karşı vatandaşlar eylem yaptı.

Muğla’nın Datça ilçesindeki su sorununa çözüm getirmesi amacıyla Marmaris’e yapılması planlanan baraja karşı vatandaşlar eylem yaptı. Vatandaşlar, bölgedeki arıcılığın biteceği, tarihi mezarlar ile koruma altındaki sığla ağaçlarının sular altında kalacağı gerekçesiyle barajı istemediklerini söyledi.

Muğla İl Koordinasyon Kurulu, Datça’daki su sorununun çözülmesi için DSİ Aydın 21. Bölge Müdürlüğü’nden yardım istedi. DSİ Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Marmaris ve çevresinde inceleme yaptı. Bördübet Mevkii’ndeki 3 kilometre uzunluğundaki Kırkpınar Deresi’ndeki su debisinin ölçülmesine karar verdi. Dere kenarlarına ölçüm yapılabilmesi için betonlar dökülerek, platformlar hazırlanması üzerine çevre sakinleri eylem kararı aldı. Barajın yapılması planlanan alanda halk toplanmaya başladı. Bölge sakinleri adına basın açıklamasını yapan Salih Kocayiğit, “Bölge halkı arıcılık ve tarımla geçiniyor. Su hepimiz için ihtiyaç. Tamam yetkililer de susuz olan yerlere çareler düşünüyor, ama baraj ile bizim tarım alanlarımız, evlerimiz, orman ve atalarımızın mezarları su altında kalacak. Arıcılık bitecek. Bizim gidecek başka yerimiz yok. Bölgemiz sığla ağaçları nedeniyle koruma altında. Böyle bir cennete kıyılmasın. Yeni bir baraj yapmak yerine var olandan faydalanılsın.”

‘BURADA GÖZÜ KALANIN GÖZÜ ÇIKSIN’

Eyleme katılanlardan 53 yaşındaki Şehnaz İnce, şöyle konuştu: “Doğal bal ve Marmaris’in ekmeğinin buğdayı burada üretiliyor. Doktorlar da bize bunları yememizi öneriyor. Nefes darlığım var ve her gün Marmaris’ten buraya geliyorum. Sığla ağaçlarımızın kesilmesini de istemiyoruz. Başka yerde su mu yok? Neden buraya göz diktiler? Doğallık bozulmasın, her yeri bozdular bir burası kalmıştı şimdi sıra buraya mı geldi? Burada gözü kalanın gözü çıksın.” (Muğla/DHA)

 

www.evrensel.net