‘Laiklik  kadınların da  talebidir’

‘Laiklik kadınların da talebidir’

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar laiklik ve TBMM Boşanma komisyonunun raporu üzerine söyleşi gerçekliştirdi.

İstanbul’da Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar meclis başkanı İsmail Kahraman’nın yaptığı açıklamalarla yeniden gündeme gelen “Laiklik” ve TBMM Boşanma komisyonu tarafından açıklanan raporun kadın, çocuk hakları üzerindeki etkisi üzerine Ekmek ve Gül programının yapımcısı Şengül Karadağ’ın katılımıyla söyleşi gerçekleştirdi.

Karadağ laikliğin, demokrasiler geliştikçe gündeme geldiğini ifade ederek, din ve devlet işlerinin ayrılmasının dışında laikliğin eşit yurttaşlık ile ilgili olduğunu söyledi. “Laiklik sadece toplumların değil, kadın cinsi olarak bizim de talebimizdir” diyen Karadağ, hangi sınıf, hangi dini inanca sahip olursa olsun kadınların birlikte mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.
Söyleşi sırasında söz alan Şehriban isimli bir kadın, “Hükümetin kadınlar üzerinde uyguladığı politikaları bildikleri halde hale destekleyen kadınlar da var. Bunun sebebi ne olabilir?” sorusunu yöneltti. Karadağ, devletin en tepesindekilerin kadınların kahkasına, hamile kadınların sokağa çıkmasına karışan açıklamalarının hakim bir düşünce yapısı ortaya çıkardığını ifade ederek, “Kadınlar haklarından mahrum bırakıldıkça, yalnızlaştırıldıkça, çaresizleştirildikçe, siyaset yapma kanalları değiştikçe bu hakim düşünceye daha çok inanmaya başlıyor. Muhafazakar kadınlara, ‘Benim mücadelem aslında senin de mücadelen’ demeliyiz” şeklinde konuştu.

Karadağ, Türkiye’de boşanma oranlarının gündeme getirildiği kadar büyük oranlarda olmadığını fakat kurulan bu komisyon ile niyetlerinin başka olduğunu ifade ederek, “Bu da açıkladıkları rapor ile ortaya çıktı. Bu rapor ile kadınların ve çocukların sahip olduğu az sayıdaki hakkı da ortadan kaldırmaya çalışıyorlar” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net