22 Mayıs 2016 17:01

Kadınlar komisyon raporunu tanımadı

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu”nun çağrısıyla Kadıköy’de buluşan yüzlerce kadın, Meclis Boşanma Komisyonu’nun raporunu protesto etti.

Paylaş

“Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu”nun çağrısıyla İstanbul Kadıköy’de buluşan yüzlerce kadın, Meclis Boşanma Komisyonu’nun çocukları tecavüzcüsüyle evlendirilmesinin önünü açan ve boşanma sırasında kadınların sahip olduğu hakları tahrip eden raporunu protesto etti.

“Haklarımızı gasbettirmeyeceğiz, eşitlikten vazgeçmeyeceğiz”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle” diyen kadınlar, AKP Hükümetinin kadına yönelik politikalarına tepki gösterdi. Süreyya Operası önünde buluşan yüzlerce kadın, “Boşanma komisyonunuz batsın, haklarımızı gasp ettirmeyiz” yazılı pankartla yürüdü, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganını attı. Kadınlar, ellerinde “Raporunuz batsın kadınlar yaşasın”, “Komisyon, sen hayırdır?”, “Haklarımızı sokakta bulmadık yedirmeyiz”, “Eşitsizliği normalleştiren yasalarınıza rızamız yok”, “Boşanmayı değil cinayeti engelle”, “Kadınlar sokağa komisyonla kavgaya” yazılı olduğu dövizler taşıdı. Yürüyüşe HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı. Khalkedon (Kilise) meydanına yürüyen kadınlar adına ortak basın açıklamasını Kadın Cinayetlerine Karşı Önlem Grubu’ndan Özlem Kaya yaptı.

‘KAZANIMLARIMIZA GÖZ DİKTİLER’

Komisyonun, 10 yıllara dayanan kadın mücadelesinin kazanımlarına göz diktiğini ifade eden Kaya, “Raporda sahip olduğumuz birçok hak konusunda geri adım atılması amaçlanıyor, komisyonun benimsediği bu zihniyeti bizler senelerdir AKP’nin haklarımıza yönlettiği tehditlerden biliyoruz” dedi.

Mantığın “Kadını değil, aileyi koru” mantığı olduğunu söyleyen Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “14 Ocak’ta bir araya gelen komisyon, ana akım medya kanallarının genel müdürlerinden, kadınlara ve çocuklara şiddet alanında çalışmayan, bizzat hükümet eliyle kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına hatta kadınların haklarını kullanmasından rahatsız olan erkekler de dahil olmak üzere birçok kişi ve kurumu dinledi. Fakat feminisleri, alanda çalışan kadın örgütlerini bilerek ve sistematik olarak dışlayan TBMM boşanma komisyonunun taslak raporu kamuoyuna sızdı. Kadınları sadece aile içinde tanımlayan, aksi taktirde yok sayan bu rapor erkek şiddetine karşı yasal mekanizmaları zayıflatan ve kadınların boşanmasını zorlaştıran öneriler getiriyor. Rapordaki önerilerle kadınların ve çocukların hakları açıkça gasp ediliyor. Rapor kamuoyunda çocuk evliliği ve tecavüzcüyle evlendirme gibi konularda daha çok ön plana çıksa da kadınların bu güne değil kazanılmış olan tüm haklarına yönelik benzeri görülmemiş bir saldırı yönelttiğinin farkındayız. Biz kadınlar, boşanma  komisyonunun raporunun yok hükmünde kılınması, kadın örgütleri ve alanda çalışan kadınların sürekli üyesi olduğu, kadınların lehine yasal değişiklik ve politikaları oluşturacak bir komisyon kurulmasını ve haklarımızın daha etkili kullanımının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: Yolumuz Recep Tayyip Erdoğan’ın yoludur

SONRAKİ HABER

Lübnan'daki eylemlerde bir kişi kendini ateşe verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa