Oyuncular Sendikası'ndan 'Oyuncu hakları' paneli

Oyuncular Sendikası'ndan 'Oyuncu hakları' paneli

Oyuncular Sendikası, İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında yarın saat 15.00’te panel gerçekleştirecek.

Oyuncular Sendikası, İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında yarın saat 15.00’te The Marmara Pera Toplantı Salonunda “Sahne Sanatları Alanında Oyuncu Statüsü ve Hakları Paneli” gerçekleştirecek.

İstanbul Tiyatro Festivali ve Oyuncular Sendikası tarafından ortaklaşa düzenlenen ilk etkinlik olan bu söyleşi, ülkemizde sahne sanatları alanında çalışan oyuncu, dansçı ve tüm performans sanatçılarının çalışma statülerini ve haklarını konu ediniyor. Tiyatro oyuncuları, dansçılar ve performans sanatçılarının hakları nelerdir; sözleşmeleri, statüleri ve çalışma şartları nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplanacağı panelde, ülkemizde sahne sanatları alanında çalışan sanatçıların yasal olarak mevcut, ancak pratikte uygulanmayan kanuni hakları detaylı olarak incelenecek.

Panelin konuşmacıları Denys Fouqueray, Oyuncu, Fransız Oyuncular (İcracı Sanatçılar) Sendikası (SFA) Yöneticisi, Emmanuel De Lange, Sendika Uzmanı, Birleşik Krallık Oyuncular Sendikası Equity Canlı Performans Kampanya Sorumlusu, Candaş Baş, Dansçı, Koreograf Meltem Cumbul, Oyuncu, Oyuncular Sendikası Genel Başkanı olacak.

SET KAZALARI BU İŞİN DOĞASINDA MI VAR?

Panele çağrı yapan Oyuncular Sendikası ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin açıklamasında tartışma konularına ilişkin şunlara değinildi; Güvencesiz çalışmak, ücretsiz prova yapmak, hatta bazen ücretsiz gösteriye çıkmak, sigortasız çalışmaktan ötürü ilerleyen yaşlarında bile emekli olamamak, uzun, düzensiz saatlerde, sağlıksız ve güvenliksiz ortamlarda provalar yapmak, gösteriye çıkmak, gerekli önlemler alınmadığı için sahnede kaza geçirmek; bu ve buna benzer durumlar gerçekten gösteri sanatları emekçilerinin yaptığı işin doğasında mı vardır? Yoksa başka bir sistem mümkün müdür? Aslında bu soruları bir oyuncunun kendi kendisine sormamasının iki sebebi olabilir; ya çalıştığı ülkedeki sistem zaten bu soruların cevaplarını bulmuştur ve oyuncu kazanılmış haklarını yaşarken böyle sorunlarla hiç karşılaşmaz, ya da çalıştığı ülkede tüm bu sorular o kadar uzun süre sorulmamıştır ki artık oyuncu böyle sorular sorulması gerektiğinin farkına bile varamaz hale gelmiştir. Oyuncular Sendikası ve İstanbul Tiyatro Festivali olarak bu soruların cevaplarının bulunmasının vaktinin geldiğine inandığımızdan, daha da önemlisi sahne sanatları alanında çalışan oyuncular arasında bu konulardaki farkındalığın artmasının önemini bildiğimizden bu söyleşiyi gerçekleştirmeye karar verdik.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net