Ankara Valiliği’nin homofobik inadı

Ankara Valiliği’nin homofobik inadı

‘Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ü engelleme kararı alan Ankara Valiliği elinden geleni ardına koymuyor.

‘Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ü engelleme kararı alan Ankara Valiliği, dün gece yarısı Bölge İdare Mahkemesi’nden geçirdiği kararla, kendi koyduğu yasağa gelen yürütmeyi durdurma kararını kaldırttı.

Ankara Valiliği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü’nde yapılmak istenen Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ü engelleme kararı almıştı. “Birtakım toplumsal duyarlılıklar”ı gerekçe göstererek yürüyüşün yapılmasını ‘uygun bulmayan’ ve yürüyüşün güvenliğini sağlamayı reddeden Valilik, bu kararına gelen yürütmeyi durdurma kararını da Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz ederek kaldırttı.

MAHKEMEDEN GECE YARISI KARARI!

Valilik, dün gece mesai saatleri dışında Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Bölge İdare Mahkemesi, Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Nefret cinayetlerinde suçluların bulunması ve cezalandırılması konusunda oldukça yavaş davranan yargının LGBTİ yürüyüşünü yasaklamak konusunda mesai saatleri dışında birkaç saat içerisinde karar vermesi tepki çekti.

YÜRÜYÜŞ İLK KEZ RESMEN ENGELLENDİ

Kaos GL Derneği 2006 yılından beri 17 Mayıs haftasında Homofobi ve Transfobi Karşıtı Buluşma etkinlikleri yapıyor. 2008 yılından beri ise Ankara sokakları Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’e ev sahipliği yapıyordu. Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırması ile birlikte ilk kez yürüyüş resmi olarak engellenmiş oldu.

Bölge İdare Mahkemesi kararını şöyle gerekçelendirdi:

“Kitlesel tepki ve provokatif eylemlere zemin oluşturabileceği gerekçesiyle yasaklanan toplantının, anılan tarihte yapılmasını zorunlu kılan geçerli bir neden ortaya konulmadığından, uyuşmazlığa konu işlemin uygulanması halinde davacı derneğin telafisi güç ve imkânsız zararının oluşmasından söz edilemeyeceği açık olduğundan idare mahkemesi kararında isabet bulunmamaktadır.”

Bölge İdare Mahkemesi bu kararıyla ‘yürüyüşün yasaklanmasını’ onamış oldu. Dünyada 130’un üzerinde ülkede kutlanan 17 Mayıs’ın Ankara’da kutlanması ‘anılan tarihte yapılmasını zorunlu kılan geçerli neden’ olmadığı iddiasıyla engellendi.17 Mayıs nedir? Neden ve nasıl kutlanıyor?

Valilik kararına yönelik Kaos GL Derneği’nin Ankara 15. İdare Mahkemesi’ne verdiği dilekçede yürüyüşün 17 Mayıs haftasında yapılması gerekliliği şöyle açıklanıyordu:

“17 Mayıs 1990 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkarmıştır. LGBT’lerin maruz kaldığı nefret, ayrımcılık ve hak ihlallerine kamunun, yetkililerin, medyanın, politikacıların dikkatini çekmek için 2004 yılından beri dünyanın çeşitli yerlerinde Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün olarak kutlanmaktadır. Şu anda 17 Mayıs dünyada 130’un üzerinde ülkede kutlanmaktadır. Müvekkil Dernek 2006 yılından bu yana Mayıs ayında 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün kapsamında Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’yı organize etmektedir. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler, atölyeler, uluslararası katılımcıların olduğu konferans ve etkinliklerin sonunda Homofobi Karşıtı Yürüyüş gerçekleştirilmektedir.
“Bu yıl da bu kapsamda çeşitli atölyeler, etkinlikler ve iki günlük uluslararası konferans düzenlenecektir (Ek: 1), ardından 22 Mayıs 2016 Pazar günü saat 15.00-18.00 saatleri arasında Kurtuluş Kavşak’tan hareketle Ziya Gökalp Caddesi, Aksu Caddesi, Libya Caddesinin kesiştiği Kolej Kavşağı arasında Homofobi Karşıtı Yürüyüş/açık hava toplantısı gerçekleştirilmesi ve basın açıklaması yapılması planlanmış ve bildirim ve koruma için 12.05.2016 tarihinde Ankara Valiliği’ne bildirim yapılmıştır.

“Ankara Valiliği’nin 18.05.2016 tarih ve 37349786-622.0220437 sayılı yazı ile 22.05.2016 tarihinde yapılaması planlanan Homofobi Karşıtı Yürüyüşün düzenlenmesinin uygun görülmemesi kararının, Anayasa ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına açıkça aykırı olması, gerekçenin soyut nitelikte ve her hangi bir meşru amaç gözetmeyen niteliği, yürüyüşün Ankara Valiliği’nin belirlediği alanlardan birinde yapılacak olması, katılım itibariyle güvenliğin sağlanmasının son derece kolay olduğu; yürütmenin derhal durdurulması kararı verilmediği takdirde, tüm dünyada bu hafta gerçekleştirilen yürüyüşün yapılmasının olanaksız hale geleceği, telafisinin olanaksız olması hususları dikkate alınarak davalı idarenin savunması alınmaksızın,  yürüyüşün 22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilebilmesi için acilen yürütmenin durdurulması kararının verilmesi talep olunur.” (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net