Uluslararası Af Örgütü, Sur'a girdi: Gördüklerimiz korkunç

Uluslararası Af Örgütü, Sur'a girdi: Gördüklerimiz korkunç

Uluslararası Af Örgütü, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinden fotoğraflar paylaştı.

Diyarbakır'da temaslarda bulunan Uluslararası Af Örgütü Orta Asya Direktörü John Dalhuisen sosyal medya hesabından Sur ilçesindeki yıkımın fotoğraflarını paylaştı. Dalhuisen, "korkunç" diye nitelendirdiği manzaranın fotoğrafına, "Bombalanmış, dümdüz edilmiş ve zorla alınmış. Bunun adı zorla yerinden edilmedir" notu düştü.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Orta Asya Direktörü John Dalhuisen ve Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner sokağa çıkma yasağının 172'nci gününe girdiği Diyarbakır'da temaslarda bulundu. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ile görüşecek heyet, operasyonların sürdüğü Sur'da da incelemelerde bulundu. Kimsenin girmesine izin verilmeyen ilçe sınırları içerisinden çektiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Orta Asya Direktörü Dalhuisen, gördüklerini "korkunç" olarak nitelendirdi.

Dalhuisen, Sur'un 6 mahallesinde bir sene önce 24 bin kişinin yaşadığını, ancak şimdi kimsenin kalmadığını paylaştı.
Dalhuisen, Sur'un yasaklı bölgesinden paylaştığı ve evlerin enkazlarının dahi kaldırıldığı boş bir alanın fotoğrafına şu notu düştü: "Bombalanmış, dümdüz edilmiş ve zorla alınmış. Bunun adı zorla yerinden edilmedir."
Büyük tahribatın verildiği Dört Ayaklı Minare'nin önceki ve sonraki halini gösteren fotoğraflar da paylaşan Dalhuisen, "Hayalet şehirde yasaklar dayatılıyor" diye yazdı. (DİYARBAKIR)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Mayıs 2016 15:36
www.evrensel.net