Dinselleştirilen eğitim travma yaratıyor

Dinselleştirilen eğitim travma yaratıyor

KESK; laiklik, iş güvencesi ve baskıların son bulması talepleriyle 28-29 Mayıs’ta 9 ilde bölgesel miting düzenleyecek.

Eğitimin dinselleştirilmesinin çocuklarda travmatik etkiler yarattığını belirterek “Bu nedenle laiklik sadece eğitim emekçilerinin değil herkesin sorunudur” diyen Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Elif Çuhadar, yapacakları mitinglere katılım çağrısında bulundu.

Çocukların pedagojik formasyonu dikkate alınmadan onları sadece ölümden sonraki dünyaya hazırlama çabalarını doğru bulmadıklarını ifade eden Elif Çuhadar, Antalya’da yaşanan bir olayı örnek verdi: “Okul öncesi eğitimdeki bir öğrencimiz ‘Ben ölmek istiyorum. Çocuk olarak ölürsem cennete gideceğim’ diyordu. Çocukları yanlış bir algıyla yanlış travmatik durumlara sokan, onları eğitim formasyonu olmayan insanların eline teslim eden bir süreci yaşamaktayız” dedi. Bu da velilerimizin halkımızın daha bilimsel, insan haklarına dayalı ve gerçek bir laiklik mücadelesi vermesinin zorunlu olduğunu düşünüyoruz.”
Laik ve bilimsel eğitimden hızla uzaklaşıldığını belirten Çuhadar, “Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın sözleri ortadayken, okullar dini vakıfların cirit alanı haline dönmüşken, öğretim programları değişiklikleriyle sadece bir dinin mezhebinin inancı çocuklara dayatılıyorken bu durum sadece eğitim emekçilerinin sorunu değildir” dedi.

EMEKÇİLER SALDIRIYI BOŞA ÇIKARTMALI

KESK üyesi kamu emekçilerine yönelik baskı ve soruşturmaların sendikal çalışmaları engellemek için yapılan göz korkutma uygulamaları olduğunu belirten Çuhadar, ayrıca sosyal medya hesapları, eylem ve etkinlikler üzerinden cumhurbaşkanına hakaret soruşturmalarının açıldığını dile getirdi. Sendikaların emek ve demokrasi alanında yapmaya çalıştığı etkinliklerin kitleselliğinin kırılmak istendiğini ifade eden Çuhadar, bu saldırıların boşa çıkartılacağını dile getirdi. Çuhadar, hayatın emekçilerin bu baskıları daha örgütlü mücadelelerle kırdığının deneyimleriyle dolu olduğunu söyledi.

SONUCU BEĞENMEYİP 3 KERE SORUŞTURDULAR

10 Ekim Katliamı’nın ardından alanlara çıkan ve işyerlerinde Eğitim Sen’in bildirisini okuyanlar hakkında soruşturmalar açıldığını hatırlatan Çuhadar, “Bu soruşturmalardan biri Ankara’da açılmıştı ve geçtiğimiz günlerde beraatle sonuçlandı. Yine Cizre’de eğitim hakkını savunmak için her şube yöneticimizin katılmış olduğu bir ‘Hizmet içi eğitime geldik’ konulu ironik bir eylemimiz olmuştu. Buna ilişkin soruşturmalar var. Son olarak da 29 Aralık’ta yaptığımız barış ve demokrasi talepli bir iş bırakma eylemimiz olmuştu. Onunla ilgili bir çok ilde soruşturmalar açılmıştı. Başbakanlık Genelgesi sonrasında artan soruşturmalar nedeniyle müfettişler de baskılanıyor. İzmir’de 3 kez aynı konuyla ilgili soruşturmalar açılıyor. Nedeni sadece soruşturma sonucunu beğenmemek. İktidarın bu taleplerini boşa düşürmek için örgütlü bir mücadeleye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bu nedenle 28-29 Mayıs’ta öncelikle laik eğitim ve laik yaşam için alanlarda olacaklarını kaydeden Çuhadar, kamu hizmetlerinin bir hak olarak verilmesi talebiyle ve baskılara, sürgünlere karşı taleplerini dile getireceklerini söyledi.
Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Elif Çuhadar, tüm emekçileri, siyasi partileri, kitle örgütlerini, laiklikten yana olan inanç kurumlarını mitinglere katılmaya çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net