Aydınlardan tepki: Meclis kendini Saray lehine feshetmiştir

Aydınlardan tepki: Meclis kendini Saray lehine feshetmiştir

Aydınlar HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için getirilen Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesini değerlendirdi.

HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis'e getirilen anayasa değişikliği teklifi AKP ve MHP ortaklığı CHP'nin de desteğiyle Meclis'ten 376 oyla geçti. Kararı gazeteciler ve akademisyenler değerlendirdi.

'TOPLUM BİR İNTİHAR HAREKETİNE SÜRÜKLENDİ' 

Gazeteci Ümit Kıvanç, seçilmiş parlamentonun bittiği değerlendirmesini yaparak seçimle oluşturulan Meclis'in göz ardı edildiğini söyledi. Kör topal bir rejimin olduğunu belirten Kıvanç, bütün yaşananların temelinde çok ağır hastalık olduğunu ve bu hastalığın en önemli özelliklerinden birinin de Kürt düşmanlığı olduğunu söyleyerek toplumun bir intihar hareketine sürüklendiğini söyledi. 

'TÜRKİYE'DE DEMOKRASİYE VURULMUŞ ÇOK BÜYÜK BİR DARBEDİR'

Gazeteci Ayşe Yıldırım ise, CHP'nin durduğu yer itibari ile kendi iradesini AKP'ye teslim ettiğini söyleyerek, "Buradaki kilit parti CHP idi. Son dakikada sadece ve sadece HDP ile yan yana görünmemek bahanesiyle en az 20 milletvekilinin evet demesi Türkiye'de demokrasiye vurulmuş çok büyük bir darbedir. Bugün yaşadığımız 90'larda yaşadığımızın tekrarıdır. Ve Türkiye'nin yeniden geriye gitmesi demektir" diye konuştu.

'CHP'NİN SARAY'A VERMİŞ OLDUĞU DESTEK YARIN KENDİSİNİ DE VURACAK'

Gazeteci Veysi Sarısözen ise CHP- AKP hatta MHP içerisindeki muhalif seslerin ellerine geçen büyük bir fırsatı kullanamadıklarını ve heba ettiklerini söyleyerek, bu tavırla da Saray'a çok büyük bir yardım edildiğini söyledi. "CHP'nin Saray'a vermiş olduğu destek yarın öbür gün kendisini de vuracak diyen Sarısözen bu darbeye karşı da mücadele edileceğini söyledi. Sarısözen, "Bütün bunlara rağmen Kürt siyasi hareketi elbette buna benzer pek çok hareketi, badireyi atlattı, daha da güçlendi. Bunun da bir yolu bulunacaktır. Bu bir oylamadır, esas mücadele bundan sonra başlayacak diye düşünüyorum" dedi.

'YASAMA ORGANI OLAN MECLİS SARAY LEHİNE KENDİNİ FESHETMİŞTİR'

Akademisyen Cengiz Aktar ise yapılan oylamanın Kürtleri ve Kürt siyasetini Meclis'ten atmak anlamına geldiğini söyleyerek, "Türkiye Türkler'indir" cephesinin birlik olduğunu ve Kürtleri Meclis'ten atmak üzere ilk hamleyi yaptıklarını belirtti. Yasama organı olan Meclis'in saray lehine kendini feshettiğini belirten Aktar, "20 Mayıs 2016 parlamenter siyaset açısından hakikaten kara bir gündür.Yasama bitti yürütme zaten sarayda, Binali Yıldırım'ın gelmesiyle tamamen sarayın tasarrufunda bir yürütme olacak. Yargının hali ortada. Bir tek başkanlık anayasası eksik, yani herhalde yıl içerisinde o da artık referandumla veya başka bir şekilde önümüze gelecektir.Bu durum parlamenter siyasetin sonu. Türkiye saray sultası altında yaşayan bir ülke oldu artık bu Cuma'dan itibaren" diyerek tepki gösterdi.

'TEK UMUDUM KÜRT HALKININ ALTERNATİF SİYASET YOLLARINI BULMASIDIR'

Akademisyen Ferhat Kentel de çıkan sonucun memleket için hayırlı olmadığını yok sayılan iradenin ise kabul edilebilir olmadığını belirtti. Kentel, "Bunu eğlenerek neredeyse dalga geçerek yapan insanlar oluşabilecek birçok günahın da sahibiydiler.Bu günahı bugün onlar işlediler.Umarım sağduyu devreden çıkmaz.Bugün bunu ortaya koyanlar memlekette birlik beraberlik gibi şeyler düşünmüyorlar.Sadece savaş mantığı ile düşünüyorlar.Bundan sonra bizi daha zor günler bekliyor.Tek umudum Kürt halkının soğukkanlılığını kaybetmeyip alternatif siyaset yollarını bulmak için yaratıcı bir takım usuller bulmasıdır" diye konuştu. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2016 19:16
www.evrensel.net