20 Mayıs 2016 16:30

'Savaş, çocuğa ve kadına yönelik şiddet demek'

İŞTAR Kadın Danışmanlık Merkezi mahallelerde kadın sorununa çözümler yaratmak için gerçekleştirdikleri çalışmalardan bir yenisini başlattı.

'Savaş, çocuğa ve kadına yönelik şiddet demek'

Paylaş

Mersin’de kadın çalışmaları konusunda önemli bir yer edinen Akdeniz Belediyesi İŞTAR Kadın Danışmanlık Merkezi, mahallelerde kadına yönelik her türlü şiddete karşı yürüttükleri çalışmalardaki izlenimlerini kamuoyuyla paylaşmak için basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen açıklamaya katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, “Bölgemizde bir savaşla karşı karşıyayız. Savaş göç demek. Savaş çocuğa ve kadına yönelik şiddet demek. Temel insan hakları daha çok ihlal edilip çeşitleniyor” dedi.

İŞTAR Kadın Danışmanlık Merkezi mahallelerde kadın sorununa çözümler yaratmak için gerçekleştirdikleri çalışmalardan bir yenisini Çilek mahallesinde başlattı. Kadınlara ve çocuklara destek, hukuksal danışmanlık ve sosyal destek mekanizmalarına ilişkin saha çalışmaları gerçekleştiren kurum, Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Çilek mahallesinde yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından elde edilen izlenimleri ve yürütülecek olan planlama politikasını aktardı. Kurum’da konuya ilişkin bugün öğle saatlerinde yapılan açıklamayı İŞTAR Kadın Danışmanlık Merkezi Psikologu Fahriye Cengiz yaptı.
 
Akdeniz Belediyesi’ne bağlı olarak açılan İŞTAR Kadın Merkezi’nin birçok kadın çalışması yürüttüğünü ve bu alanda çalışmalarına devam edeceğini söyleyerek konuşmasına başlayan Cengiz, yaklaşık bir aylık süre boyunca Çilek Mahallesi’nde bir pilot çalışma yürüttüklerini belirterek bu çalışmadaki gözlemlerini aktardı. Cengiz saha çalışmasındaki gözlemlerini şu şekilde sıraladı:
 
-Gerek Suriye’den gelen dış göç gerekse yaşanan iç göçün etkisiyle mahallenin genelinde güvensizlik duygusunun yaşandığı
 
-Bu toplumsal güvensizliği en fazla göç sonucu gelenlerin yaşadığı ve kendini ev içine kapattığı
 
-Sosyal haklardan haberdar olmadıkları
 
-Kendini tanımamak ve yaşanan güvensizlikten kaynaklı sosyal etkinliklerden uzak kalma
 
-Kadına ve çocuğa yönelik ev içi şiddetin gizlenmesi
 
- Ucuz iş gücü olarak göçle gelenlerin kullanılması ve hukuksuz, güvencesiz çalıştırılması
 
- Bu durumun daha önce benzer çalışmaları yapan mahalle sakinlerinin kısmen de olsa kazandıkları haklarının ellerinden gittiği inancıyla halklar arasında çatışmaya sebep olması
 
-Çocukların eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların aksaması veya hiç faydalanmaması.

‘SAVAŞ ÇOCUĞA VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET DEMEK’

Basın açıklamasının ardında kısa bir konuşma yapan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, bu çalışmalarda görev alan kadın arkadaşlara teşekkürlerini ileterek bu gönüllü ağının artması temennisinde bulundu. Ardından Mutlu,  “Bölgemizde bir savaşla karşı karşıyayız. Savaş göç demek. Savaş çocuğa ve kadına yönelik şiddet demek. Temel insan hakları daha çok ihlal edilip çeşitleniyor” diye konuştu. (MERSİN)

ÖNCEKİ HABER

Kadınlar, Boşanma Komisyonu'na yanıtı sokakta verecek

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa