#DirenSur paylaşımına 20 yıl hapis istemi

#DirenSur paylaşımına 20 yıl hapis istemi

Konyaaltı’da 'ihbar' üzerine gözaltına alınan D.K. hakkındaki iddianamede sosyal medya paylaşımları ve konuşmalarına 20 yıl hapis istendi.

Konyaaltı’da “ihbar” üzerine gözaltına alınarak “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan D.K. hakkında hazırlanan iddianamede, ihbar konusu yapılan suçlamaya yer verilmedi. Ancak D.K’nin sosyal paylaşım sitesinde yaptığı “#DirenSur ve #YalnızDeğilsin” paylaşımları ile Nusaybin’de yaşayan bir yakınıyla yaptığı görüşme gerekçe gösterilerek, 11 yıldan 20 yıla kadar hapsi istendi.

9 Aralık 2015 tarihinde D.K’nin “Kürt halkı için canımı feda ederim. Gerekirse canlı bomba olurum” şeklinde bir ifadede bulunduğu yönünde ihbar yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı. 14 Nisan 2016 tarihinde D.K. seyir halindeki aracı durdurularak gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece “Örgüt üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı. D.K. hakkında Antalya Cumhuriyet Savcısı Ahmet Anıl Güngör tarafından hazırlanan iddianame Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. “Kısıtlılık” kararı olan dosyada, D.K. hakkında “Zincirleme örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyesi olmak” suçlamaları ile 11 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

İHBAR DELİL OLDU

İddianamede, ihbar ve D.K’nin sosyal medya hesabından “#YalnızDeğilsiniz, #SendeHaykır” paylaşımı ile “HDP Milletvekillerinin hemen Silopi ve Silvan’a gitmesi gerekmektedir. Halk zor durumda polis adım atanı vuruyor. Yaralıları infaz ediyorlar” paylaşımları suçlamalara delil yapıldı. İddianamede, D.K’nin yapmış olduğu paylaşımlardan da “örgüt propagandası” yaptığının sonucuna varıldığı belirtildi. Sosyal paylaşım hesapları üzerinden bir baskı imparatorluğu yaratılmak istendiğini belirten Avukat Deniz Yıldırım, Antalya’da yaşanan tüm operasyonlarda sosyal paylaşım hesaplarının etkili olduğunu kaydetti. Devletin bu şekilde batı illerinde en küçük muhalif sesleri bastırmayı amaçladığını belirten Yıldırım, bu paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. D.K’nin ilk duruşması 22 Haziran tarihinde görülecek. (Antalya/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Konyaaltı