Parasız ve nitelikli sosyal güvence!

Parasız ve nitelikli sosyal güvence!

Büro Emekçileri Sendikası, “Sosyal Güvenlik Haftası” nedeniyle sosyal güvenlik hizmet binası önünde açıklama yaptı.

BES Genel Örgütlenme Sekreteri Akın Şişman AKP Hükümetinin kademeli olarak emekçilerin sosyal güvencesini ortadan kaldırdığını belirterek “Parasız ve nitelikli sosyal güvence istiyoruz” dedi. Şişman SGK’nin çalışanlarının sosyal medya hesaplarında suç aramasına da tepki gösterdi. 

2006 yılında BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığının birleşmesiyle sosyal güvenliğin kapsamının genişlediğinin iddia edildiğini hatırlatan Şişman, gelinen noktada ise 7 milyonu aşan GSS prim borçlusunun sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin dışına itildiğini dile getirdi. Öte yandan 1999 yılından bu yana uygulamaya konan kademeli emeklilik sistemiyle prim gün sayıları ve yaş haddinin sürekli arttırıldığını belirten Şişman, 2008 yılında yapılan düzenleme ile emeklilik yaşının 65’e çıkarıldığını söyledi. Şişman esnek ve güvencesiz çalıştırmanın yaygınlaşmasının prim gün sayısı ve hizmet süresinin tamamlanmasını zora sokacağını vurguladı. Emekli maaşı bağlama oranının 2008 yılından sonrasında işe başlayanlar için yüzde 75’ten yüzde 50’ye düştüğünü ifade eden Şişman, emeklilik yaşının düşmesi gerektiğini vurguladı. 

ÇALIŞANIN DERDİNE DEĞİL, FACEBOOK’UNA BAKIYORLAR!

SGK çalışanlarının 2005 yılından bu yana havuz parası, ikramiye vb. Mali ve özlük haklarının gasbedildiğini belirten Şişman, kurumda nüfus artışına paralel olarak çalışan sayısında artış olmadığını dile getirdi. Yeni açılan sosyal güvenlik merkezlerinin de yeni personel alımı ile değil var olan çalışanların görevlendirilmesiyle açıldığına dikkat çeken Şişman, bunun iş yükünü sürekli arttırdığını ifade etti. Şişman, “SGK emekçilerinin sorunları ve talepleri konusunda herhangi bir adım atmayan SGK Başkanlığı işi gücü bırakmış, SGK emekçilerinin sosyal medya paylaşımlarının incelenmesi konusunda tüm birimlere yazı çıkarmıştır. Sosyal medyada AKP’yi yüceltmek normal karşılanırken, emekçilerin AKP Hükümetini eleştirmesi suç unsuru yapılmaya çalışılmaktır” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net