18 Mayıs 2016 22:06

KESK: Laiklik ortak taleplerle birlikte düşünülmeli

Eğitim Sen İzmir’de Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezinde “Laiklik ve kamusal alanda yaşanan baskılar” konulu panel düzenledi

KESK: Laiklik ortak taleplerle  birlikte düşünülmeli

Paylaş

KESK’e bağlı sendikalar 28-29 Mayıs tarihlerinde “Laik eğitim, laik yaşsam ve artan baskılara karşı iş güvencesi” talebiyle 9 ilde düzenlenecek olan miting hazırlıklarını sürdürüyor

Eğitim Sen İzmir’de Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezinde “Laiklik ve kamusal alanda yaşanan baskılar” konulu panel düzenledi. Panelde, laikliğin, demokrasi, özgürlük ve eşitlik kavramları ile birlikte ortaya çıktığı ifade edilerek, ortak talepler için verilecek mücadeleyle laiklik mücadelesinin birlikte düşünülmesi gerektiği belirtildi.   

Panele konuşmacı olarak gazetemiz yazarları Nuray Sancar ve Ali Kenanoğlu katıldı. Kenanoğlu konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda kendisine bir makbul vatandaş tanımı yaptığını belirterek, “Makbul vatandaş Sünni ve Türk olan vatandaş. Buna uymayanı öteki olarak tanımlamış” dedi. Devletin Sünni Müslüman kimliğinin parçalamamak için cemevlerini ibadethane kabul etmediğini ifade eden Kenanoğlu, Anayasada kimsenin dinini açıklamaya zorlanamayacağına dair madde olmasına rağmen öbür taraftan nüfus cüzdanlarında din hanesi bulunmasının çelişki olduğunu vurguladı. 

LAİKLİK İNSANLIK İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Nuray Sancar, 14 yıllık AKP iktidarının geldiği noktada, “Anayasada laiklik vurgusuna gerek yok” denildiğini belirterek, laikliğin insanlık için neden önemli bir kazanım olduğuna değindi. Laikliğin 1789’da demokrasi, özgürlük, eşitlik sloganları ile birlikte ortaya çıktığını ifade eden Sancar, “250 yıldır kazanılmış bir haktır ve aslında yenidir” dedi. Türkiye’de ulusal bir mücadelenin ardından laikliğin geldiğini ancak Türkiye’nin hiçbir zaman gerçekten laik bir ülke olmadığının altını çizen Sancar, “Diyaneti kurarak dini kontrol altında tutmak isteyen devlet dini araçsallaştırdı. Cuma hutbeleri, camiler o sırada iktidarda kim varsa onun politikaları etrafında örgütlenme aracı olarak görüldü” dedi. Sancar, “Demokrasi, insan hakları, yurttaşlık bilinci ile birlikte yürütülecek bir mücadele ile gerçek laikliğe ulaşılacaktır. Ortak talepler için verilecek mücadele ile laiklik mücadelesi birlikte düşünülmelidir. Bu mücadeleye ezilen, sömürülen tüm kesimler dahil edilmelidir. Laiklik mücadelesini Kemalist laiklikle, türban özgürlükçülüğü arasına sıkışmaktan çıkarmak gerekli” dedi. (İzmir/EVRENSEL) 


CHP MİTİNGLERE DESTEK VERECEK

Miting çalışmaları kapsamında KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu KESK heyeti CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu ile görüstü. Cumhuriyet’in haberine göre Kiliçdaroglu sivil toplum örgütlerinin mücadelelerini önemsediklerini, KESK’in taleplerini olumlu karsiladiklarini, mitinglere CHP olarak destek vereceklerini söyledi. KESK yönetiminin önümüzdeki günlerde mitinglere destek için HDP ve sivil toplum örgütleri ile de görüsme yapacagi ögrenildi.

 

 

ÖNCEKİ HABER

Antalya’da turist sayısında dev çöküş!

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa