18 Mayıs 2016 17:26

Montreal Rüzgarın Hatıraları’nı en iyi film seçti

Montreal Türk Filmleri Festivali’nde Özcan Alper’in ‘Rüzgârın Hatıraları’ en iyi film, 'Tekel İşçileri Direnişi’ne En İyi Belgesel ödülü verildi.

Paylaş

Özcan Alper’in ‘Rüzgârın Hatıraları’ ile başlayan 8. Montreal Türk Filmleri Şenliği, Türkân Şoray’ın ‘Uzaklarda Arama’sı ve Çağan Irmak’ın, Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler’in başrollerini paylaştığı ‘Nadide Hayat’ filmiyle sürdü.

Kısa Film dalında Guneh, Kurban, Sonuç, Denizatı, Babaannemin Caz Tutkusu ve Çevirmen gibi filmlerin yarıştığı 8. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde En İyi Belgesel ödülü, kolektif olarak hayata geçirilen ‘Tekel İşçileri Direnişi’nin oldu. Ayrıca Ahıska Türkleri 70 Yıl Sonra Vatanlarında, Sıradışı İnsanlar ve Daha Güzel Bir Hayat gibi belgesel filmler de yarışma kapsamında gösterildi.

‘SEYİRCİ ARAM İLE GEÇMİŞ YÜZYILA BAKABİLİYORSA HALEN UMUT VARDIR’

Onur Saylak, Sofya Khandamirovave Mustafa Uğurlu’nun başrollerini paylaştığı, konusunun İkinci Dünya Savaşı sıralarında geçtiği Rüzgârın Hatıraları filminin yönetmeni Özcan Alper ödülle ilgili duygularını şöyle paylaştı:

“Herkesin evinden yurdundan atıldığı, sürgün ve mülteci haline getirildiği bu dünyada, eğer seyirci halen ‘Rüzgârın Hatıraları’ndaki Aram ile beraber geçmiş yüzyıla bakabiliyorsa, belki daha bir umut vardır. Çünkü hem Türkiye coğrafyasında hem Ortadoğu’da bugün yaşananlar bir yönü ile geçmiş yüzyılla yeterince yüzleşemediğimiz ve insanlık olarak yeterince ders alamadığımız içindir. Sürgünlerin, soykırımların değil, insanlık adına güzel günlerin filmlerini yapmak dileğiyle. Emeği geçen herkese ve bu ödülü layık gören Seçiciler Kurulu’na bir kez daha teşekkür ederiz.”

EN İYİ BELGESEL ÖDÜLÜ ‘TEKEL İŞÇİLERİ DİRENİŞİ’NE

En İyi Belgesel Filmi Ödülü’nü ise Aralık 2009 - Mart 2010 tarihleri arasında yaşanan ve Tekel’in özelleştirilmesine karşı çıkan işçi direnişinden görüntülerin yer aldığı ‘Tekel İşçileri Direnişi’ adlı film aldı.

Ortak bir yapım olan Tekel İşçileri Direnişi, Çapul TV, NHKM, Arşad Narçın, İrfan Aktan, Onur Metin, Sibel Tekin ve diğer birçok video eylemci, film yapımcısı ve gazetecinin bulunduğu bir topluluk tarafından kayda alınmıştı. Bu 78 günün videogramlarının kurgusu, 5 yıl sonra Artıkişler Kolektifi’nce yapılmış 38 videoluk bir seçkiden oluşuyor.

Montreal’de En İyi Kısa Film Ödülü’nü Hakan Sümer’in yazıp yönettiği ‘Sonuç’ adlı film aldı. Filmde bir sınıfa temizlik için giren ve karatahtada görmüş olduğu bir matematik sorusu ile öğrencilik yıllarını anımsayan okul hizmetlisinin travması işleniyor.

Dünyaca ünlü sinema otoritelerinin yer aldığı 8. Montreal Türk Filmleri Şenliği Seçici Kurulu bir filme Özel Ödül, bir filme de Özel Mansiyon verdi.

50’li yaşlardaki bir kadının yeniden toplum içine dönüş mücadelesini konu alan Çağan Irmak’ın Nadide Hayat, Seçiciler Kurulu Özel Ödülü’ne layık görülürken, Özel Mansiyon ise bir çocuğun vicdan muhasebesini işleyen Günah adlı kısa film oldu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Danıştay Sur'dan sonra Silopi için de savunma istedi

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa