17 Mayıs 2016 11:54

TMMOB Başkanı Soğancı: Amasız ‘hayır’dan başka seçenek yok

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin açıklamasında 'Amasız hayır' çağrısı yaptı.

TMMOB Başkanı Soğancı: Amasız ‘hayır’dan başka seçenek yok

Paylaş

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin yaptığı açıklamada, tartışmanın Başkanlık sistemi tartışmalarından ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizdi. Soğancı, “AKP'nin teklifine amasız, fakatsız "hayır” demekten başka seçenek bulunmamaktadır” dedi.

Dokunulmazlığa ilişkin bugün Meclis Genel Kurulunda birinci tur oylaması gerçekleşecek olan Anayasa değişikliğiyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Soğancı, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasaya dönük niyetleri kavranmadan dokunulmazlık meselesini tartışmanın hiçbir anlam taşımadığını ifade etti. Soğancı, “Herkes şunu bilmeli ki, iktidarın öngördüğü yeni anayasa yasama ve yargının zaten önemli ölçüde budanmış bağımsızlığını tümüyle ortadan kaldıracak ve her iki kurumu yürütmenin, daha doğrusu yürütme erkini kendi şahsında toplamış tek kişilik bir otoritenin (Başkan!) inisiyatifine tabi kılacak bir anayasa olacaktır” dedi.

Böyle bir sistemde dokunulmazlık hakkından yoksun bırakılan parlamenterlerin ‘Başkan'ın gücü ve iradesi karşısında tümüyle savunmasız kalacağına dikkat çeken Soğancı, “Bu durum ‘Teröre destek verenler cezasız mı kalsın?’ ya da ‘Hırsızlar, yolsuzluklar soruşturulmasın mı?’ gibi gerekçelerle meşrulaştırılamaz” ifadeleriyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlık tartışmasındaki tutumunu eleştirdi.

Yürütmenin yasama ve yargı karşısında daha inisiyatifli olmasını 12 Eylül darbecilerinden amaçlarından biri olduğunu, AKP’nin ’12 Eylül Anayasası’nı değiştiriyoruz’ iddiasıyla bu durumu daha da pekiştirdiğini belirten Soğancı, yürütmenin, yargı ve yasama karşısında daha ağırlıklı hale gelmesinin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını, bütün dünyada sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda benzer bir daralmanın yaşandığını dile getirdi.

‘VATANDAŞIN HAKKINI SAVUNMAK SUÇ SAYILIR’

“Bugün karşı karşıya kaldığımız gerçek, küresel sermayenin talepleriyle uyumlu biçimde iktidara gelen, güç ve inisiyatif kazanan bir parti ve genel başkanının, artık bu gücünü kendi kişisel çıkarı ve ideolojik saplantıları için daha fazla kullanmak istemesidir. Çelişki burada ortaya çıkmaktadır” diyen Soğancı, bugün yapılacak oylamaya ilişkin şunları ifade etti: “İktidarın tanımadığı Anayasa'nın, TBMM eliyle de tanınmadığı ilan edilecektir. Milletvekilleri hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılması bağımsız olmayan savcılara bırakılacaktır. Milletvekillerinin rahatlıkla yargılandığı bir ortamda, bireysel hak ve özgürlüklerin güvencesi de kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Milletvekillerinin, vekili oldukları vatandaşın hakkını savunmaları suçlamaya dönüşecek ve yargılanmaları için yeterli görülecektir. Daha önemlisi AKP'nin yeni anayasasının yolu açılacaktır. Burada AKP'nin teklifine amasız, fakatsız "hayır” demekten başka seçenek bulunmamaktadır.” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Haber-Sen yöneticisine açılan 'hakaret' davası görüldü

SONRAKİ HABER

İsviçre'deki ABD Büyükelçiliği güvenlik alarmı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa