17 Mayıs 2016 08:47
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2016 09:54

İzmir ve Manisa'da Gülen Cemaati'ne yönelik operasyon

İzmir'de Gülen Cemaati'ne yönelik 'Fethullah Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)' adı altında eş zamanlı operasyon başlatıldı.

İzmir ve Manisa'da Gülen Cemaati'ne yönelik operasyon

Paylaş

İzmir ve Manisa merkezli olarak Gülen Cemaati'ne yönelik 'Fethullah Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)' adı altında eş zamanlı operasyon başlatıldı. 49 kişi gözaltına alındı.

Günün ilk ışıkları ile birlikte 80 adrese eş zamanlı operasyon yapılırken, aramaların yapıldığı adreslerde belirli kişilerin yakalanmasına çalışıldığı ifade edildi.

GÜLEN’ İN TÜRKİYE OKULLAR SORUMLUSU YEĞENİ DE GÖZALINDA

İzmir'deki operasyon, eğitim ve mali yapılanmaya yönelik yapıldı, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olan Fethullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen gözaltına alındı. Manisa'daki operasyonun ise "cemaatin sivil emniyet imamlarıyla onlarla bağlantıda olan polislere yönelik" olduğu açıklandı.

İzmir ve Manisa Cumhuriyet başsavcılıklarının paralel yapı iddialarına yönelik ayrı ayrı yürüttüğü soruşturmaların tamamlanmasından sonra bugün sabah saatlerinde, operasyon safhasına geçildi. Sabah saat 06.00 sıralarında İzmir merkez, Karşıyaka ve Bergama ilçelerini kapsayan ilk operasyon, cemaatin eğitim kurumları ile mali yönden destek sağlayan kişilere yönelik yapıldı. Yaklaşık 500 polisin 80 adrese yaptığı operasyonda, şu ana kadara 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınması planlanana birçok kişinin de, adreslerde bulunmadığı ortaya çıktı. Operasyonda gözaltına alınan 29 kişi arasında, cemaatin dershaneler ile okullar Türkiye sorumlusu olan Fethullah Gülen'in yeğeni M.M.G., Bergama ilçesi emniyet imamı, Bergama kadınlar imamı ile Karşıyaka muhasebecisin de bulunduğu öğrenildi. Ayrıca, Bergama'daki Ali İpek öğrenci yurdu ile Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneği binalarında da arama yapıldı. Gözaltına alınan 29 kişi, İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

MANİSA

Paralel yapı iddiasıyla Manisa merkezli 5 ildeki operasyonlar ise cemaatin, sivil emniyet imamlarıyla, onlarla bağlantılı polislere yönelik yapıldı. Gözaltına alınan 20 kişi arasında yeralan emniyet imamlarının, farklı kurum ve kuruluşlarda görev yaptıkları ancak polislerden sorumlu oldukları, onları çalışmalarda yönlendirdikleri önesürüldü. Bu operasyonda, gözaltına alınanların da Manisa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü açıklandı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Azerbaycan ve Ermenistan ateşkesin gerekliliğinde hemfikir'

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa