16 Mayıs 2016 19:33

Engelliye kadro yok, istismar çok

Engelli sorunlarının araştırılması için Mecliste araştırma komisyonu kurulması önerisi reddedildi.

Paylaş

Engelli sorunlarının araştırılması için Mecliste araştırma komisyonu kurulması önerisi reddedildi. Önergeyi veren MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, evde bakım ödemelerinin gelir testi ile sosyal yardıma dönüştürülmesinin sorun yarattığını, kamuda 22 bin 551 engelli kadrosunun boş tutulduğunu, hastanelerde işaret dili bilen doktor olmadığını, engelli sporcuların müsabakalarda yalnız bırakıldığını belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Engelliler Haftası’nda engellilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Tanrıkulu’nun, engellilerin toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımları ile hizmetlerden diğer bireylerle eşit yararlanmalarını sağlayacak tüm fiziki düzenlemelerin, TBMM tarafından tespit edilmesi amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulması hakkındaki önergesi görüşüldü ve reddedildi.

YASALAR SORUNU AĞIRLAŞTIRDI

Tanrıkulu, TBMM’de yaptığı konuşmada, iktidar tarafından çıkarılan kanunlarla yaşamın engelliler için çekilmez hale geldiğini ifade ederek şöyle dedi: “Evde bakımla ilgili ödemeler ‘sosyal yardım’ olarak tanımlandı ve sosyal yardım, hane yaklaşımı çerçevesine dönüştürüldü. Böylece, Ocak 2015’ten sonra engelli vatandaşlarımızın evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardımların verilebilmesi, gelir testine girme şartına bağlandı.

Gelir testiyle, haneye giren toplam aylık gelirin kişi başı asgari ücretin üçte birinden, ağır engelli evde bakım hizmetinden faydalananlar için ise üçte ikisinden bir lira bile fazla olması halinde engelli aylıkları kesildi. Bu yetmiyormuş gibi bir de engellilik raporlarının güncellenmesi istenerek, onlara ve ailelerine ağır bir eziyet yaşatılıyor.”

ENGELLİ KADROLARI BOŞ TUTULUYOR

Milletvekili Tanrıkulu, İzmir’in Kiraz ilçesinde biri yüzde 90, diğeri yüzde 60 oranında engelli iki kardeşin aylıklarının kesildiğini söyledi. Yüzde 90 engelli kardeşe ayda 800 lira verilmesi nedeniyle diğer yüzde 60 engelli kardeşe evde bakım desteğinin kaldırıldığını belirterek, ailenin içine düştüğü perişan duruma dikkat çekti. Tanrıkulu, kamudaki engelli personel kadrolarının boş tutulduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Kamuda memur için yüzde 3, işçiler için yüzde 4, özel sektörde yüzde 3 engelli çalıştırma zorunluluğu olmasına rağmen kamuda 22 bin 551 engelli kadrosu halen boş tutuluyor. Engelli vatandaşlarımıza yeni istihdam alanları açacak kanun tekliflerimiz dahi gündeme alınmıyor. Engelli girişimcilere yeteri kadar vergi, SGK primi desteği sunulmuyor.” (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Hama'daki Alevi katliamı Adana'da kınandı

SONRAKİ HABER

Flamingoların yaşam alanı daralıyor: Düden Gölü'nde kuraklık yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa